Çocuk istismarcısına hadım yasası Meclis'e geliyor

 

Adalet bakanı Gül, taslak yasalaştığında Mahkeme görüş alarak istismarcı için kimyasal hadım yoluna gidebileceğini açıkladı.

30.03.2018
Yazı Boyutu:  
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, NTV canlı yayınında Oğuz Haksever'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Gül'e yöneltilen sorular ve alınan yanıtlar şöyle;

Çocuklara cinsel istismar düzenlemesinde son durum nedir?

Taslağı nihayete erdirdik. Muhtemelen önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk olacaktır.

Kastrasyon, cinsel isteği azaltmaya yönelik düzenleme... Taslağa girecek mi? Yöntem belli mi?

Mahkeme görüş alarak kimyasal hadım yoluna gidebilecek. Bir sanıkta fayda getirir diğer sanıkta belki daha fazla mağduru tehlike altına alabilir. Dozunu gözden geçirmesini ne kadar faydalı olduğu bunlarla ilgili esnek bir model mahkeme isterse burada tıbbi konu olduğu için sağlık uzmanlarından da görüş alarak izleyerek infaz boyutuyla.

FETÖ'nün Balkan yapılanmasının üst düzey 6 ismi, MİT operasyonuyla dün özel bir uçakla Kosova'dan Türkiye'ye getirilmişti. Bunlarla ilgili dosyalar neydi Türkiye'de?

Sadece onlar değil. Türkiye'de FETÖ üyesi olup da mahkeme karşısına çıkamayan belli sayıda firariler var. Bunlar lider kadro olduğu için belli bir kadro dışarıda bunlara yönelik arama yakalama kararları oluyor. Bu 6 kişi de iade talebi olan isimler. Ya bir yerde yakalandığında ya da farklı bir takım hukuki sözleşmeler çerçevesinde iadeleri mümkün. Yargılamayı mahkeme yapacak.

Kosova'da İçişleri Bakanı ve İstihbarat başkanı görevden alındı ama... 

Kendi iç şeyleri bilmiyorum ama. Olması gereken olmuştur.

Çiftlik Bank’ın kurucusunun takibi ve iadesi için yapılanlar. Uruguay’da mı?

Dün kayyuma devredildi. Canlı hayvanlar var bu konudaki kararlar verildi. 6 kişi hakkında da mahkemeden kırmızı bülten talebi oldu bakanlığımı iletti kararlar çıktı. Bir kişi gözaltına alındı. Kırmızı bülten kararı önemli ülkemize iadesini bekliyoruz.

Çiftlik Bank benzeri kuruluşlara yönelik soruşturmalar... Yasal bir  düzenlemeye ihtiyaç var mı?

Benzeri hadiseler için her türlü takip yapılıyor. Bu konuda birçok düzenlemeler yapıldı. Bu hususta teknik elektronik bir takım yapılan suç eylemleri var.

Dünyadaki Facebook skandalı ile kişisel verilerin korunması meselesi gündeme geldi. Türkiye’de de benzeri sosyal ağlarla ilgili soruşturmalar açıldı. Kişisel verilen korunması için mevzuat yeterli mi sizce?

Dünyada bir siber güvenlik krizi var. Bu hususta teknolojinin merkezi olan ülkeler de suç tiplerine baktığınızda daha fazla mağdurlar var. 2016 yılında hem kurul kişilerin verilerinin korunmasıyla ilgili çok önemli kanun düzenlemesi yapıldı. Cep telefonlarında rehber uygulamalarla ilgili BTK'nın müracaatıyla mahkeme karar verdi tedbiren durduruldu.

Danıştay Başkanı’nın kızının Elazığ’a hakim olarak kurayla atanmasından sonra hemen Yargıtay Tetkik Hakimliği'ne atanması konusu tartışıldı.

Bu tür konularda mesleki teknik konularda kurulun isimleri mesleki olarak mesleğin ihtiyaçlarına göre tasarrufta bulunuyorlar. O esnada dilekçeler alınıyor oradaki ihtiyaca göre kura çekilen yerlerin durumuna bakılarak 170 civarında kişinin mazereti kabul ediliyor. Yargıtay Tetkik Hakimliği Yargıtay üyeliği değil. Teknik bir konuda bir kişinin ailesinin yakın olması ayrımcılık olmaması lazım. HSK bunu her kurada bu şekilde yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ''FETÖ'nün bir numaralı siyasi ayağı Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zattır'' iddiasında bulundu.

FETÖ ile hiçkimse mücadele etmezken bu konuda söz söyleyen Sayın Cumhurbaşkanımız olmuştur. Bu mücadele yapılırken birçok kişi tarafından yalnız bırakıldı. Bu lafları söyleyecek en son kişi kendisidir. Devlet içerisinde bulunan kripto örgüt. Maocu diye gözüküyor FETÖ'cü çıkıyor. FETÖ'nün önde gelen isimlerinin kullandığı argümanların önüne servip edilip kullanıldığını görüyoruz. 15 Temmuz'da hedef Cumhurbaşkanımızdı. Bütün bunlar FETÖ ile mücadeleye zarar verir.

Bu örgütün ne kadarına ulaşıldı?

Burada işi başka terör örgütlerini yaptırıp kaos çıkartan kendisini gizlemeyi örgütün itikatı olarak bakılır. Bu örgüt kripto bir örgüttür. 2 yılda ben bunların hepsini bitirdim diyorsa bu yapıyı hafife alıyor demektir. Bu mücadele sonuna kadar devam etmek zorunda. (NTV)

Üye OlÜye Girişi