Çocuk istismarı cezası artıyor

 

Arınç çocuklara yönelik suçların cezalarının arttırılacağını söyledi

06.05.2014
Yazı Boyutu:  

 

Arınç yaptığı açıklamada çocuklara yönelik işlenen suçların cezalarının arttırılacağını söyledi

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakan Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada çocuklara yönelik suçlar ile cinsel saldırı suçlarında yeni düzenlemeyle cezaların arttırılacağını; kısırlaştırma ve hadım edilmenin ise görüşülmediğini belirtti

Arınç, çocuk istismarı suçlarına ilişkin cezaların yarı yarıya artırıldığını belirtti. “Çocuklara karşı işlenen bazı suçların koşullu salıverilme sürelerinin artırılmasına ilişkin bir düzenleme getiriliyor” diyen Arınç şunları söyledi:

“Cinsel saldırı suçlarından hapis cezasına mahkûm olanların şartlı salıverilme süreleri iki bölü üç oranından üç bölü dört oranına çıkarılmaktadır. Çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar bundan sonra 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yerine 33 yıl ceza infaz kurumlarında kalacaktır”
Arınç “Suçun sarkıntılık yoluyla işlenmesinde tasarıda artırma öngörülmektedir. Suçun yoğun hareketlerle işlenmesiyle cezalar hemen hemen bir misli artırılmaktadır. Suçun cinsel ilişki şeklinde işlenmesinde ceza bir misli artırılmaktadır. 15 yaşını bitirmiş yetişkinler tarafından kandırılarak veya ikna edilerek cinsel ilişkiye girilmesi durumunda cezalar artırılacaktır. Zorla evlendirmeye ilişkin düzenlemelerde zorla evlendirme suç olarak kabul edilmektedir” dedi.
 
TASARIDA HADIM YOK
 
Arınç,  “Tıbbi müdahaleden hadım etmeyi kast etmiyoruz. Kısırlaştırılma, hadım olma bu yasa tasarısında görüşülmedi” dedi.  Arınç, Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı tartışmaları hakkında ise “Sosyal medyada hangi kampanyaların açıldığını büyük bir saygıyla karşılıyorum ama bizim bu kampanyaları gündemimize alıp bunun gerekleriyle amel etmek gibi bir durumumuz yok” diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi