Çocuk istismarına evlilik yoluyla afta yaş farkı 5'e çekiliyor

 

AKP'nin hazırladığı Erdoğan'ın onayını bekleyen Çocuk ile cinsel istismar faili arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlendirilmeleri durumunda verilen cezanın ertelenmesini (Yani ceza verilmemesini) kapsıyan infaz paketinde gelen tepkiler üzerine yaş farkının 5'e çekilmesi için CHP ikna edilmeye çalışılıyor.

22.02.2020
Yazı Boyutu:  
Emine Kaplan'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, infaz paketi üzerinde son değerlendirmeleri yapan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay vermesi durumunda yasa teklifini vermeye hazırlanan AKP, karşılıksız çek suçlarını da teklif kapsamına almayı planlıyor. Muhalefetin de destek vermesi durumunda erken yaşta evliliklerin affedilmesini de pakete koymak isteyen AKP, kamuoyunda tepki oluşmaması ve muhalefetin de ikna edilebilmesi için eşler arasındaki yaş farkının 5’e düşürülmesi seçeneğini de değerlendiriyor.

Paket üzerinde çalışmalarını büyük oranda tamamlayan AKP yönetimi, geçen hafta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKP Grup yöneticileri, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu temsilcileri, Yargıtay üyeleri ve üniversitelerin hukuk fakültelerinden akademisyenlerin katılımıyla toplantı yaptı. Paketin, son olarak Erdoğan’ın onayının alınmasının ardından TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. 

TAKSİT KOLAYLIĞI

Pakete hapis cezasının getirilmesi nedeniyle mağduriyetlerin yaşandığı karşılıksız çek suçlarıyla ilgili düzenlemenin de konulması üzerinde duruluyor. Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı formüle göre, karşılıksız çek suçlarında hapis cezasında bir değişiklik yapılmayacak ancak borcun ödenmesi, cezaevinde infaz yerine alınan cezanın süresi kadar karşılıksız çekten kaynaklanan borcun taksitle ödenmesi, ödemelerin düzenli yapıldığı sürece denetimli serbestlik hükümlerinin uygulanması sağlanacak. AKP’li hukukçular, “Getirilecek düzenlemeyle, örneğin 30 ay hapis cezasına çarptırılan bir kişiye borcu için 30 taksitte ödeme imkânı sağlanabilecek” değerlendirmesini yapıyor.

‘YAŞ FARKI 5 OLMALI’

AKP yönetimi, erken yaşta evliliklere af düzenlemesinin pakete konulup konulmayacağıyla ilgili çalışmasını da sürdürüyor. Bu konuda muhalefet partilerinin desteğini almak isteyen AKP, bu tür evliliklerde şikâyet, baskı ve cebir olmaması, evliliğin sürmesi gibi koşulların yanı sıra kadın ve erkek arasındaki yaş farkının ne olacağı konusunda karar vermeye çalışıyor. Bu konuda 10 yaş ve 15 yaş olması yönünde seçenekler değerlendirilirken, parti içinde muhalefetin de ikna edilebilmesi için yaş farkının 5 olması da değerlendiriliyor. 

AKP’li hukukçu milletvekilleri, “Yaş farkının olabildiğince az olması lazım, 5’i geçmemesi lazım. Fark ne kadar az olursa anlatmak da o kadar kolay olur. Hatta suçun işlendiği tarihte 20 yaşın altındakiler böyle bir düzenlemeden yararlanabilmeli. Mağduriyetleri gidermek için geçici maddeyle düzenleme yapılmalı ve mutlaka muhalefetle mutabakatla çıkarılmalı” görüşünü dile getiriyor.

Üye OlÜye Girişi