Çocuk istismarını öven kitabın yazarına gözaltı

 

Abdullah Şevki'nin yazdığı kitapta çocuk istismarına detaylarıyla yer veren ifadeler büyük tepki topladı. Kitabın yazarı gözaltına alındı.

28.05.2019
Yazı Boyutu:  
Kurgu Kültür Merkezi Yayınları etiketiyle basılan, Abdullah Şevki'nin yazdığı  kitaptaki pedofili içeren satırlar tepki çekti. Çocuk istismarını öven satırlar için suç duyurusunda bulunuldu, kitap hakkında soruşturma başlatıldı. Kitabın yazarı akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Kitapta yer alan çocuğa yönelik cinsel istismar ifadeler, istismarı övdüğü ve teşvik ettiği için büyük tepki topladı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca "pedofili" içeren ifadelerin bulunduğu kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında "müstehcenlik" suçundan soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının suç duyurusu üzerine kaleme aldığı kitapta yer alan bazı ibarelerle ilgili Abdullah Şevki hakkında Tu¨rk Ceza Kanunu'nun 226. maddesi uyarınca "müstehcenlik" suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.  

KİTABIN YAZARI ABDULLAH ŞEVKİ GÖZALTINA ALINDI
Savcılığının soruşturması kapsamında "pedofili" içeren ifadelerin bulunduğu kitabın yazarı Abdullah Şevki gözaltına alındı.

YAYINEVİ KİTABI SAVUNMUŞTU

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları Müdürü Alaattin Topçu, "Kurgu Kültür Merkezi Yayınları" adlı Instagram hesabından, pedofili ifadelerin yer aldığı kitabı ve yazarı savundu. Alaattin Topçu, "Sizin o karga beyniniz Abdullah Şevki'yi Alaattin Topçu'yu ve kurguyu kaldıramaz. O nedenle sizin linç kültürünüz tarihin her döneminde yenilgiye ve zavallılığa mahkumdur" diyerek kitabı savunmuştu. Topçu daha sonra paylaşımını sildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA 

Öteyandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, sosyal medyada ve bazı haberlerde basım tarihi 2013 yılı olan kitapta pedofili içeren ifadelere yer verildiğinin görüldüğü belirtildi. Bakanlık olarak kitabın yazarı ile basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

"Söz konusu kitapta yer alan ifadelerin TCK'nın 226'ncı maddesine aykırılık tes¸kil ettiği gerekçesiyle yazar, basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından gerekli yasal süreç başlatılmış ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Çocuklarımızın yüksek yararı ve toplumsal ahlaki yapımızın korunması önceliğimizdir. Bakanlık olarak çocuklarımızın ruhsal, psikolojik ve fiziksel gelişimlerini etkileyecek her türlü olumsuz içerik ile mücadelemiz devam edecektir."

Önemli Not: Henüz toplatılmayan söz konusu kitabın satışına reklam yoluyla destek olmamak için adını haberde kullanmadık.

Fotoğraf: aHaber


Üye OlÜye Girişi