Çocuk Meclisi Başkanı'ndan büyüklere mesaj

 

İzmir Çocuk Meclisi Başkanı Sena Baday 'büyüklerin yapması gereken şey saflığı kirletmemektir' dedi

23.04.2016
Yazı Boyutu:  

İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sema Baday, 23 Nisan Ulusal Egemenlik  ve Çocuk Bayramı nedeniyle, büyüklere ders  niteliğinde bir mesaj  yayınladı. 


Mesajında büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini çocuklara emanet ettğini hatırlatan Sema Baday, "Çocuklar her zaman kendi büyüklerini örnek alır. Sevgiyi, dostluğu, dürüstlüğü sizden öğrendiğimiz gibi; kötülüğü, savaşı, kirliliği de sizden öğreniriz." dedi. 

İzmir Çocuk Meclisi Başkanı Baday'ın mesajı şöyle:


"Başta bizim, sonra da tüm Türkiye'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.


23 Nisan 1920 tarihinde yeni bir başlangıç olan, ülkemizin zorlu hayatında yeni bir sayfa açan Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu. Bu özel günün Ulusal Egemenlik günü olarak anılmasındaki sebep budur.


Asıl soru ise “neden çocuk bayramı olarak” kutlandığıdır.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu günü neden çocuklara armağan etmiştir?


Aslında Atatürk, birçok sözünde bunun sebebini belirtmiştir:


"Yarının büyükleri, bugünün küçükleridir."


Şehrimizin, ülkemizin ve hatta dünyamızın geleceği bizlerin elindedir. Geleceğin ilmi, kültürü, sosyal ve ekonomik refahı bizlere ve bizim yapacaklarımıza bağlıdır.  


Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini cumhuriyet çocuklarına emanet eden Atatürk diyor ki: 


“Türk çocuklarındaki kabiliyet her milletinkinden üstündür. Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, büsbütün Türk çocukları kendileri için lâzım gelen hamle kaynağını o tarihte bulabileceklerdir. Bu tarihten Türk çocukları bağımsızlık fikirlerini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir."


Geleceğin mimarları olan bizlerin kendimizi geliştireceğine, Türk istikbalini ve Türk cumhuriyetini yükseltecek ve onu koruyacağımıza sonsuz güvenle inanıyorum.


Bizleri, her şeye, herkese karşı saf sevgileri, art niyetsiz düşünceleri, uçsuz bucaksız hayalleri mükemmel kılan ve siz büyüklerin yapması gereken şey ise bu saflığı kirletmemektir. Çocuklar her zaman kendi büyüklerini örnek alır. Sevgiyi, dostluğu, dürüstlüğü sizden öğrendiğimiz gibi; kötülüğü, savaşı, kirliliği de sizden öğreniriz.


Onlara daima temiz kalmalarını tembih edin, ama siz de çocukluğunuzdaki saf duygularınızı ona gösterin. İçinizdeki çocuk asla kötü biri olmanıza izin vermez. Unutmayın aslında her biriniz gelecekteki bir bireyi yetiştiriyorsunuz. Bizim ileride nerede ve nasıl olacağımızda sizin katkınız çok büyük olacaktır. Bizim de bir birey olduğumuzu ve geleceğinizin temelleri olduğumuzu aklınızdan çıkarmayın, biz çocukları sevin ki sevmeyi öğrenelim. Bize birey olarak saygı gösterin ki saygı göstermeyi de öğrenelim.  Dünyadaki tüm güzellikleri bizlerle paylaşın ki dünyayı güzelleştirebilelim. 


BİZ GELECEĞİZ!

İşte 23 Nisan geleceğinizin, çocuklarınızın günüdür.

Bu duygu ve düşüncelerle; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlarım."


Üye OlÜye Girişi