Çocuk tacizcisi 3 din görevlisinin duruşması İnsan Hakları Günü'ne kaldı

 

İstanbul Ümraniye’deki ruhsatsız Kuran kursunda çok sayıda çocuğu istismar eden 3 kişi hakkında açılan davanın duruşması 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'ne ertelendi.

27.09.2019
Yazı Boyutu:  
Ümraniye’deki ruhsatsız Kuran kursunda çok sayıda çocuğu istismara maruz bırakan ve tutuklu yargılanan 3 kişinin duruşması Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Duruşmaya tutuklu sanıklar cezaevinden getirilirken, şikayetçiler ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. 

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi de davaya müdahil olmak için dilekçe sundu. Mahkeme heyeti baronun müdahillik talebini kabul etti. Mahkeme başkanı Kuran kursunda kalan çocuk ve ağabeyinin yaşadıklarından dolayı psikolojik durumunun incelenmesi için Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) gelen raporun dosyada yer aldığını söyledi. Raporda çocuğun ruh sağlığının bozulduğu, travma içerisinde olduğu, ağabeyinin ise savunmacı beyanlarda bulunduğu ve bu nedenle herhangi bir tespit yapılamadığı belirtildi.
 
‘Çocuk tepkisi diye düşündüm’
 
2 çocuğun babası Ertan Ö. tanık olarak dinlendi. Ertan Ö., “Çocuklarım kursa istekli gidiyordu. H. bir iki kez ‘canım sıkılıyor kursa gitmek istemiyorum’ dedi. Ben de bu durumu çocuk tepkisi olarak düşündüm. Benim çocuğum hocalarla alakalı şeyler neden söylediğini bilmiyorum. Ben her iki çocuğumun da arkasındayım” diye belirtti. Diğer bir çocuğun babası Engin A.’nın kendisinden ve kurs hocalarından para almak için böyle bir olay ortaya attığını dile getiren Ertan Ö, “Engin A. rant elde etmek istiyor” dedi.
 
‘Oğlumu dinlemedim’
 
Mahkeme başkanının “Engin A. sizden herhangi para ya da başka bir şey istedi mi?” sorusuna ise Ertan Ö,  bu kez Engin A’nın kursla ilgili problemleri, görüş ayrılıkları olduğunu bu nedenle istismar olayını ortaya attığını ileri sürdü.  Mahkeme başkanı, “Oğlunuzun anlattıkları çok vahim” dedi. Bu kez Ertan Ö, “Engin A. oğluma içirmiş, oğlum alkollüyken anlattıklarını ses kaydına almış” diye konuştu. Mahkeme başkanı ise bu kez, “Çocuğunuz yaşadıklarını anlatmış. Onu hiç dinlediniz mi?” dedi. Ertan Ö. ise, “Hayır dinlemedim” diyerek cevap verdi. “Çocuğuma da şikayetçilere de inanmıyorum” diyen Ertan Ö., “Olan olaylar bana anlatıldı. İnanmadım. Bu işi sizin adaletinize bırakıyorum. Şikayetçiyim ya da değilim diyemiyorum” diye belirtti.
 
‘Çocuklarımdan harem kurmuş’
 
Mahkeme başkanı "Eşiniz, Kuran kursunda benim çocuklarımdan harem kurmuşlar” diye ifade verdi deyince Ertan Ö. "Eşim yalan söylüyor. Eşim çocuklarıma inanmadığım için bana kızıyor” diye konuştu. Ertan Ö, şikayetçilerden Engin A.’nın kendisini tehdit ettiğini ileri sürdü. Ertan Ö. Kuran kursuna alınan arabaların kendisinin üzerine yapıldığını belirterek, olayın ortaya çıkmasının ardından akrabalarının ve eşinin kursun arabasının satılıp mağdurlar arasında paylaştırılmasını istediklerini öne sürdü.
 
‘Kardeşim çekiçle vurulduklarını söyledi’
 
Kursta kalan çocuklardan biri tanık olarak dinlendi. Çocuk beyanında 15 yıldır Kuran kursunda kaldığını belirterek, “20 Ocak 2019 günü H., beni arayarak konuşmak istediği konular olduğunu söyledi. Çamlıca’da anneannemin evinde buluştuk. Orda H. bu konuları açarak, ‘hocanın evlilik meselesi olmasaydı. Biz bu konuyu söylemezdik’ dedi. Bildiğim kadarıyla hocanın evleneceği kız onların akrabasıymış” dedi. İstismara maruz kalanlar arasında kendi kardeşi Y.’nin yer aldığının mahkeme başkanı tarafından hatırlatılması üzerine, M, şunları söyledi: “Kardeşim de kursta kalırdı. Kendisi zaten asosyal biriydi. Bu nedenle kursta herkes onunla dalga geçerdi. Bu yüzden kurstan ayrıldı. Bu olaylar çıktıktan sonra kardeşim kursta Ömer hocadan çok dayak yediğini, çekiçle dövüldüğünü söyledi. Kendisi cinsel istismara uğradığından vs. bahsetmedi. Ömer hoca maç sonrası kendine masaj yaptırırdı. Kursumuzda aç kalma gibi bir durum olamaz. Her şey çok güzeldi. Bu çocuklar neden böyle bir şey söylediklerini anlayabilmiş değilim. Ömer hocanın cinlerim var dediğini ise duymadım” diye konuştu.
 
‘Para için neden bunu yapayım?'
 
H, “Bazıları bizlerin kursun 100 bin TL’lik arabası bize kalsın diye şikayetçi olduğumuzu söylüyor. O parayı şikayetçiler arasında paylaşacağımızı iddia ediyorlar. Ben 17 yaşındayım. Para için bu kirli meseleyi neden üstüme alayım?” dedi. 
 
‘Eşimin kullanıldığını düşünüyorum’
 
H’nin annesi Ayşe Ö. ise çocuklarına inanmayan eşi Ertan Ö’nin saf bir insan olduğunu söyleyerek, “Eşim evinden çok o adamla (kurs sorumlusu) beraberdi. Büyük oğlum çok kötü, konuşamıyor. Eşimin kullanıldığını düşünüyordum. Evlatlarım için şu an ayaktayım. Sonuna kadar da üç sanıktan şikayetçiyim” diye konuştu.
 
Duruşma savcısı sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 10 Aralık tarihine erteledi. (Jin News)

Üye OlÜye Girişi