'Çocuk yetiştirmede ayrımcılık yapıldığı sürece şiddet bitmez'

 

Kayseri Baraso Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Çalıkuşu, ailede ve toplumda yetiştirilme sorunları aşılmadan, hangi yasa çıkarılırsa çıkarılsın kadına yönelik şiddetin önüne geçilemeyeceğini söyledi

28.11.2016
Yazı Boyutu:  
25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Ve Dayanışma Günü etkinlikleri çerçevesinde Baro'nun Kadın Hakları Komisyonu olarak düzenledikleri toplantıda konuşan Ezgi Yıldırım Çalıkuşu, dünyada ve ülkemizde egemen güçlerin kadınlara yönelik uyguladıkları şiddet politikalarının artmaya devam ettiğini belirttti. 

Çalıkuşu, “ Hangi yasayı getirirsek getirelim ailede ve toplumda bu yetiştirilme sorunları aşılmadan, temel eğitimde, hatta ana sınıfında bu yönde eğitim metotolarıyla dersler verilmeden, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan yasaların bir anlamı kalmamaktadır. Her geçen gün büyüyen kadına yönelik şiddet, öldürmenin önüne geçilememektedir” dedi.
İç hukukun uluslararası sözleşmelere uygun hale getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çeken komisyon başkanı Çalıkuşu sözlerine şöyle devam etti:

"Kadın için pozitif ayrımcılık ile ilgili kamusal alanda gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Şiddet gören kadınların polise başvurduğunda kendilerine korunma sağlanmalıdır. İstihdam edilen kadın sayısının her geçen gün azaldığı ve şiddetin iş yerlerinde kendini mobing olarak gösterdiği ülkemizde, kadınların istihdama katılımı sağlanmalıdır."


Üye OlÜye Girişi