'Çocuklar ölmesin'in bedeli 900 bin lira

 

RTÜK, Ayşe Çelik adlı öğretmenin Beyaz Show'a canlı bağlanarak "çocuklar ölmesin" demesini terör propagandası saydı

29.01.2016
Yazı Boyutu:  
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir izleyicinin Beyaz Show’a Diyarbakır’dan canlı bağlanarak, “çocuklar ölmesin” demesini “terör propagandası” saydı, Kanal D’ye 900 bin TL ceza kesti.

Sözcü’nün haberine göre karar Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kontenjanından üyelerin oylarıyla alındı.

Karar göre Kanal D, o ay aldığı reklam gelirlerinin yüzde ikisini, yani yaklaşık 900 bin lira ödeyecek.

Cezaya konu RTÜK raporunda kendisini öğretmen olarak tanıtan izleyicinin konuşması “Programa katılan konuğun terör örgütünün kullandığı lisanı kullanmak suretiyle” ifadeleriyle tanımlandı.

RTÜK raporunda “Devletin terör örgütüne yönelik yürüttüğü askeri operasyonları masum insanların ölümüne sebep olan eylemler şeklinde ifade ettiği kanaatine varılmış olup, konuğun kullandığı söylemin, terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösterme amacı taşıdığı izlenimi oluşmaktadır” ifadelerine yer verildi.


Raporda program sunucusu Beyazıt Öztürk’e ilişkin olarak da “Program sunucusu hiç müdahalede bulunmadığı gibi, programa telefonla bağlanan Ayşe Çelik isimli şahsı alkışlattırarak kişinin yaptığı açıklamaları desteklemiştir” denildi.

Üye OlÜye Girişi