Çocukların 'iklim davası'nı AİHM kabul etti

 

Portekiz'den altı çocuk ve genç, iklim felaketini önlemek için üzerlerine düşeni yapmadıkları için 33 ülkeyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürüyor

01.12.2020
Yazı Boyutu:  
Yaşları 8 ile 21 arasında değişen altı Portekizli çocuk ve gencin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 ülkeye karşı açtığı dava HM’de öncelikli olarak görüşülecek.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Portekizli altı çocuk ve gencin, aralarında Türkiye ve Almanya’nın da bulunduğu 33 ülkeye karşı, iklim krizine neden oldukları gerekçesiyle geçen eylül ayında açtığı davanın öncelikli olarak görülmesine karar verdi. Strasbourg'daki mahkeme, konunun önemi ve yanıtlanması gereken soruların aciliyeti nedeniyle davaya öncelik tanındığını ve şikayet edilen ülkelerin, önümüzdeki şubat ayına dek savunmalarını mahkemeye sunmaları gerektiğini bildirdi.

Portekiz’in başkenti Lizbon ile Leitia kentlerinde yaşayan ve yaşları 8 ile 21 arasında değişen altı çocuk ve genç, söz konusu davayı açma sebebi olarak, 2017 yılında ülkede 110 kişinin ölümüne neden olan orman yangınlarını gösteriyor. Bilim insanlarının, yaşanan bu felakete iklim değişikliğinin neden olduğu tezini onayladığını ifade eden davacılar, söz konusu şikayetlerini Global Legal Action Network (GLAN) isimli sivil toplum kuruluşunun yardımı ile kaleme almıştı.

Altı çocuk ve genç söz konusu dava metninde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Norveç, Rusya, İngiltere, İsviçre ve Ukrayna’yı, iklim krizini büyütmek ve kendi nesillerinin geleceğini tehlikeye atmakla suçluyor.

GLAN tarafından "örneği olmayan dava" olarak nitelendirilen davanın amacı, AİHM tarafından davalı 33 ülkenin ulusal iklim hedefleri için daha ciddi adımlar atmaya ve hem ülkelerin hem de bu ülkelerdeki uluslararası şirketlerin emisyonlarını azaltmaya zorlanması olarak ifade ediliyor. 

DAVAYI AÇAN ÇOÇUK VE GENÇLERİ TANIYALIM

Catarina
Catarina (20), Portekiz'in Leiria bölgesinde küçük bir kasabada yaşıyor. Kendi bölgesinin iklim krizi nedeniyle yaşanacak çok daha düşmanca bir yer haline geldiğini şimdiden görebildiği için bu vakaya katılmaya karar verdi. Portekiz'in son yıllarda yaşadığı aşırı sıcaklıklar, Catarina'nın açık havada egzersiz yapma ve düzgün uyku yeteneğini önemli ölçüde etkiledi. Portekiz'in, hükümetler acil önlem almazlarsa yaşamı boyunca çok daha kötü sıcaklık aşırılıkları yaşayacağını bilerek, geleceği ve bir gün sahip olmayı umduğu ailenin geleceği hakkında büyük endişe duyuyor.

Cláudia
Cláudia (21) da erkek kardeşi Martim ve kız kardeşi Mariana ile birlikte büyüdüğü Leiria'dan. Şu anda hemşire olmak için çalışıyor ve Covid-19'un insanlar olarak savunmasızlığımız hakkında bir uyarı olması gerektiğine inanıyor. Salgının iklim aciliyetini ortadan kaldırmadığını ve bizi bu büyük tehditten korumak için acil eylem yapılması gerektiğini biliyor. Kırsal kesimde büyüyen Cláudia, doğada vakit geçirmeyi her zaman sevmiştir. Yaz aylarında, Portekiz'deki orman yangınları giderek şiddetlendiğinden, orman gibi yerlerin daha tehlikeli hale gelmesi onu büyük ölçüde rahatsız ediyor.

Martim
Martim (17) şu anda Leiria'da bir bilim ve teknoloji okulunda okuyor. Portekiz'de 2017 yılında çıkan yıkıcı orman yangınları, havadaki duman miktarı nedeniyle okulunun kapanmasına neden oldu. Evine bu kadar yakın olan bu yangınların neden olduğu yıkımın boyutunu keşfetmenin dehşetini hatırlıyor. Martim bu davayı almak zorunda kalmamayı tercih ederdi. Ancak son yazlarda zaten yaşadığı aşırı sıcaklıklar, kendisinin ve neslinin hükümetleri geleceklerini korumaya zorlamak için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini anlamasını sağladı.

Mariana
Mariana (8) bu davayı getiren çocukların ve genç yetişkinlerin en küçüğüdür. O bir hayvan aşığı ve büyükbabasının çiftliğinde olabildiğince çok zaman geçiriyor. Çok küçük yaşta bile, iklim değişikliği denen bir sorun olduğunu ve etrafındaki dünyaya zarar verdiğinin farkında. Mariana 88 yaşına kadar yaşarsa 2100'de yaşıyor olacak. O zamana kadar, hükümetlerin radikal eylemi olmazsa, dünya sanayi öncesi dönemlerden 4 ° C daha sıcak olabilir. Böyle bir felaket senaryosunda Portekiz, bir aydan fazla süren 40 ° C'nin üzerinde sıcaklıklarla sıcak hava dalgaları yaşayabilir.

Sofya
Sofia (15) erkek kardeşi André ve ailesiyle Lizbon'da yaşıyor. Kendi neslinin geleceği için ne anlama geldiğini bilerek, iklim değişikliği konusunu korkutucu ve iç karartıcı buluyor. Ama yine de umutlu çünkü yeterince insan harekete geçmeyi talep ederse hükümetlerin iklim krizini durdurmak için gerekeni yapacaklarını biliyor. Sofya, genç aktivistlerden iklim bilimcilere kadar milyonlarca insanın sesine eklenmesi için bu vakayı acil eylem çağrısında bulunmak üzere getiriyor. Okuldan sonra, fosil yakıtların ait oldukları yerde, yani toprağın içinde saklanabilmesi için fosil yakıt bazlı malzemelere nasıl alternatifler yaratılacağını öğrenmek için 'yeşil kimya' okumak istiyor.

André
André (12), kız kardeşi Sofia gibi, bilim sevgisini bir gün gezegenimizin gelişmesine olanak tanıyan teknolojiler geliştirmek için kullanmayı umuyor. Ancak geleceği için endişeleniyor çünkü Portekiz'deki iklim değişikliğinin etkilerinin giderek daha şiddetli hale geldiğini biliyor. Arkadaşlarının da iklim değişikliği konusunda daha fazla endişelenmeye başladığını fark ediyor ve bizi koruması gereken insanların buna nasıl izin verdiğini anlayamıyor. André, hobilerine, okul çalışmalarına ve arkadaşlarıyla oynamaya odaklanabilmesini ister. Ama aynı zamanda politikacıları bizi korumaya zorlamak için elimizden geleni yapmamız gerektiğini de anlıyor.

COVİD-19 KRİZİ İKLİM ACİL DURUMUNU ORTADAN KALDIRMADI.

GLAN'nın kurumsal internet sitesinden yapılan açıklamada  şu ifadelere yer verildi:"İklim değişikliği insanlık için tek büyük tehdit olmaya devam ediyor ve fosil yakıtlardan uzaklaşmaya radikal bir geçiş ihtiyacı her zamanki kadar acil. Hükümetler, Covid-19 krizinden # Yeşil Kurtarma taahhüdünde bulunurlarsa bu tehdidi önlemeleri hala mümkündür. Ancak zaman hızla tükeniyor. Ve bilim açık: Avrupa hükümetleri hala yeterince şey yapmıyor.

Bu nedenle Portekiz'den altı çocuk ve genç yetişkin bu hükümetlerden otuz üçünü mahkemeye çıkarıyor. Şimdiden rekor kıran sıcak hava dalgaları ve yıkıcı orman yangınları daha önce görülmemiş ölçekte yaşıyorlar. Fosil yakıtları yerde tutmak için acil önlemler alınmadan, nesilleri ölümcül aşırı hava koşullarının hakim olduğu bir gelecekle karşı karşıya. Bu davayı ele alarak, seslerini iklim adaleti için küresel mücadeleye ekliyorlar.

GÜNCELLEME

30 Kasım 2020'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, iklim davamızı hızla takip ettiğini açıkladı. Mahkeme ayrıca davayı 33 davalı ülkeye “iletti” ve bu ülkelerin her birinin şikayetimize 2021 Şubat ayı sonuna kadar yanıt vermesini şart koştu . Mahkemeye açılan davaların yalnızca çok küçük bir kısmı bu noktaya kadar ulaştı . Bu büyük bir gelişme! 

ŞİMDİ NE VAR?

Şimdi altı genç başvuran ve hukuk ekipleri 33 eyaletin ve avukatlarının savunmalarına cevap vermek zorunda. Bunu yapmak için gereken kanıtları harekete geçirmek için iklim uzmanlarıyla birlikte çalışıyoruz. Lütfen kitlesel fonumuzu destekleyerek ve paylaşarak genç adaylara davalarının bu önemli aşamasında yardımcı olun ."

(Kaynak: https://youth4climatejustice.org/)Üye OlÜye Girişi