Çokeşlilik laik Türkiye de manşetlere çıktı

 

Wall Street Journal gazetesi, Sibel Üresin’in “çokeşlilik yasal olsun” yönündeki açıklamalarına dikkat çekti.

26.05.2011
Yazı Boyutu:  

Wall Street Journal gazetesi, Danıştay’ın içki yönetmenliğinin kısmen iptal eden kararına ve AKP belediyerlerine aile danışmanlığını yapan Sibel Üresin’in “çokeşlilik yasal olsun” yönündeki tartışmalı açıklamalarına dikkat çektiği haberinde, “Seçim kampanyaları gelip gidiyor ama Türkiye’de sosyal liberaller ile dini muhafazakarlar arasındaki kültür savaşları asla bitmiyor” yorumunu yaptı.

Danıştay’ın içki yönetmenliğinin kısmen iptal eden kararı ve AKP belediyelerine aile danışmanlığını yapan Sibel Üresin’in tepki yaratan “çokeşlilik yasal olsun” sözleri, ABD basınında da yankılandı. Wall Street Journal gazetesi, “İçki ve çokeşlilik laik Türkiye’de manşetlere çıktı” dediği haberinde Türkiye’de sosyal liberaller ile dini muhafazakarlar arasındaki “kültür savaşları”nın sürdüğü değerlendirmesinde bulundu.
ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, “İçki ve Çokeşlilik Laik Türkiye’de Manşetlere Çıktı” başlıklı haberinde “Seçim kampanyaları gelip gidiyor ama Türkiye’de sosyal liberaller ile dini muhafazakarlar arasındaki kültür savaşları asla bitmiyor” yorumunu yaptı.

“HÜKÜMETİN MANTIĞI SORGULANDI”

Danıştay’ın, 24 yaş altındaki gençlere içki satışını yasaklayan içki yönetmenliğini kısmen iptal etmesinin, söz konusu yönetmenliği, “katı” bulan veya “iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İslamcı bir dünya görüşünün olduğunun kanıtı olarak gören eleştirenleri mutlu ettiği” denildiği haberde hükümetin yönetmenliğin gençlerin içki tehlikesinden korumak için gerektiğini söylediğini ancak bu mantığın sorgulandığını kaydedildi.

TÜRKİYE’DE GENÇLER ARASINDA “İÇKİ ALEMİ SORUNU YOK”

“Birçok Avrupalı ülkenin aksine Türkiye’nin gençler arasında önemli bir içki alemi sorunu yok” değerlendirmesine yer verildiği haberde Danıştay’ın kararındaki, Türk yasalarının 18 yaş üstündeki vatandaşlara içki içme hak verdiğine dikkat çekilerek yönetmenliğin yasal bir hakkı kısıtladığı gerekçesine vurgu yapıldı.
WSJ aynı haberde, bazı AKP’li belediyeler için aile danışmanlığını yaptığı belirtilen Sibel Üresin’in, çok tartışma yaratan “çokeşlilik yasal olsun” açıklamalarına da yer verdi. Üresin’in argümanlarının aktarıldığı haberde Hacettepe Üniversitesi’nin, Türkiye’de 187 bin kadın fiilen çok eşli evliliklerini yaşadıklarını ortaya koyan araştırmasına gönderme de yapıldı.
Üresin’in sözlerinin “büyük gürültü” yarattığını belirten WSJ, ülke çapındaki kadın örgütlerinin tepki gösterdiğini belirterek, Türkiye’de çokeşliliğin 1926 yılında Atatürk tarafından yasaklandığını ancak, “imam nikahı”nın başta güneydoğu’da olmak üzere, göreli olarak yaygın olduğuna dikkat çekti.
“İslami eğilimli” AKP’nin çok eşliliği yasallaştırma yönünde bir önerisi olmadığı ve 12 Haziran seçimleri öncesi patlak veren gürültüden mutsuz gibi göründüğü”nü belirten gazete, AKP genel merkezi “sessiz kalırken” Eyüp Belediyesinin, Üresin’in açıklamalarından rahatsız olduğunu yazdı.(ANKA)


Üye OlÜye Girişi