Çöp 422 milyon lira kazandırdı

 

Çöpün geri dönüşümüyle ekonomiye 422 milyon liralık katkı sağlandı

14.04.2016
Yazı Boyutu:  
Türkiye’de geçen yıl 152 bin ton ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırılarak, ekonomiye 422 milyon liralık  katkı sağlandı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve eğitim Vakfı'na  (PAGEV) ait Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi tarafından yapılan açıklamada,  şirketin 39 belediye ile işbirliği yaparak, yaklaşık 8 milyon kişiye ait, 152 bin  ton ambalaj atığının geri dönüşümünü sağladığı bildirildi.

Söz konusu ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle ekonomiye 422 milyon  liralık katkı sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, geri dönüşümü sağlanan ambalaj atıklarının miktarının  2015'te bir önceki yıla göre yüzde 38 arttığına işaret edildi.

Bu geri dönüşüm sayesinde 973 yetişkin ağacın kesilmekten  kurtarıldığına ve sadece geri dönüştürülen plastik atıklardan 180 ailenin bir yıllık elektriğinin karşılanabileceğine dikkat çekildi.

Atıkların içinde yer alan kağıt ve kompozitlerin geri dönüşümüyle de 10 kişilik bir ailenin yıllık tüketimine karşılık gelen 1,5 milyon metreküp su  tasarrufu sağlandığı kaydedildi.

Ambalaj atıklarının geri dönüşümde birinci sırayı kağıt ve karton  aldı, ikinci sırada plastik ürünleri yer aldı. Diğer geri dönüşüm maddeleri ise  cam, metal, kompozit ve ahşaptan oluştu.

Açıklamada, şirketin bu yıl 200 bin ton ambalaj atığını geri dönüşüme  kazandırmayı hedeflediği belirtildi.

(MİLLİYET)

Üye OlÜye Girişi