Çöp bidonlarına zarardan toplam 1170 yıl hapisleri isteniyor

 

ODTÜ’den AKP Genel Merkezi’ne yürümek isteyen 117 öğrenciye toplam 1170 yıl hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede öğrenciler çöp bidonlarına zarar vermekle de suçlandı

15.04.2011
Yazı Boyutu:  

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ODTÜ’de olaylı protesto gösterisine katılan 117 öğrenci hakkında, “Mala zarar verdikleri” ve “İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşünün dağıtılması sırasında kamu görevlisine direndikleri” iddiasıyla 1 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açtı.

Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkaslan tarafından açılan davanın iddianamesinde, 5 Ocak 2011 tarihinde, çeşitli üniversitelere mensup öğrencilerin, ODTÜ yerleşkesinde A-1 kapısı önünde toplandıkları anımsatıldı.

Aralarında hakkında dava açılan kişilerin de bulunduğu 400 kişilik topluluğun buradan AKP Genel Merkezi önüne yürüyecekleri yönünde konuşmalar yapıldığı, bunun üzerine güvenlik güçlerince, “böyle bir yürüyüşe izin verilmeyeceği” söylenerek barikat oluşturulduğu hatırlatılan iddianamede, ardından şüphelilerin etraftan topladıkları taşları güvenlik güçlerine attıkları belirtildi.

"POLİSLERİ YARALAMIŞLAR!"

İddianamede, güvenlik güçlerince topluluğa dağılmaları yönünde ve duyulacak biçimde birkaç kez uyarıda bulunulduğunu kaydeden Savcı Türkaslan, topluluğun uyarıya uymadığı gibi polis araçlarına, ODTÜ’ye ait kameraya, çöp bidonlarına zarar verdiğini iddia etti.


Üye OlÜye Girişi