Coronavirus: Dünya çapında ölüm bilançosu 200 bini geçti

 

Bazı Avrupa ülkelerinde virüs vakalarının sayısı sabit veya azalmış gibi görünse de, Afrika'nın bazı bölgeleri hala salgınlarının başlangıcında. Johns Hopkins Üniversitesi'nin rakamlarına göre, dünya çapında 200 binden fazla insan koronavirüs pandemisinden öldü.

26.04.2020
Yazı Boyutu:  
Johns Hopkins Üniversitesi'nin rakamlarına göre,  2,8 milyondan fazla onaylanmış Covid-19 vakası var.

Çin devlet medyası 11 Ocak'ta virüse bağlı bilinen ilk ölümü bildirdi. O zamandan bu yana 210'dan fazla ülke ve bölge bildirildi.

Beş ülkede ölümlerin sayılma şekli büyük ölçüde değişmekle birlikte, 20 binin üzerinde ölüm bilançosu bildirdi.

ABD, İtalya ve İspanya bildirilen en yüksek ölüm sayısını gördü. İngiltere Sağlık Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 20.000'den fazla insanın Birleşik Krallık hastanelerinde koronavirüs ile öldüğünü açıkladı .

İçişleri Bakanı Priti Patel bu rakamı "trajik ve korkunç bir kilometre taşı" olarak nitelendirdi ve "tüm ulus kederli" dedi.

İngiltere'nin günlük verileri evde veya huzurevlerinde ölen insanları içermediğinden, gerçek rakamın daha yüksek olacağı kesindir.

Bakım evlerindeki ölümleri istatistiklerine dahil eden Fransa, can kayıplarının (dün) Cumartesi günü 369'da arttığını bildirdi.

Fransa'da Mart ayının başından bu yana 22 bin 614 virüs ölümü meydana geldi, ancak sağlık yetkilileri hastanelerde ölüm oranının düştüğünü ve yoğun bakımdaki insanların sayısının on yedi gün boyunca düştüğünü söylüyor.

Son gelişmeler arasında:

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), virüsten iyileşen hastaların yeniden enfeksiyona karşı korunamayabileceğini söylüyor

New York eyaleti Valisi Andrew Cuomo, bağımsız eczanelere Covid-19 için test yapma yetkisi vereceğini söyledi. 

Ayrıca, temel çalışanlardan başlayarak dört hastanede antikor taramasını genişleteceğini söyledi. Devlet  New York'ta 16 binden fazla ölüm kaydetti

Belarus'ta bir yetimhane 13 engelli çocuğa ve 10 personele koronavirüs bulaştıktan sonra hükümet yardımına başvurdu

Bazı bölgelerde Covid-19' da diriliş

Bu haftanın başlarında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı Afrika, Doğu Avrupa, Orta Amerika ve Güney Amerika'daki Covid-19 vakalarında yükseliş eğilimlerini vurguladı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Batı Avrupa'daki salgın hastalıkların çoğunun istikrarlı veya düşüşte görünmesine rağmen, birçok ülke için hastalığın yeni başladığını söyledi. ve "pandemide erken etkilenen bazı ülkeler şimdi vakalarda yeniden canlanmaya başlıyor" dedi.

Başlangıçta virüsü içermedeki başarısından ötürü övülen Singapur''da gelinen süreçte endüstriyel çalışma sahaları ve sıkıca paketlenmiş işçi yurtlarıyla bağlantılı enfeksiyonların arttığı görüldü.

Asya'nın başka yerlerinde, Çinli yetkililer Cumartesi günü üst üste onuncu gün için yeni ölüm bildirmediler ve Güney Kore ikinci gününü ölümsüz geçirdi.

Ülkeler arasında karşılaştırma yapmak neden zor

İstatistikçiler, bildirilen bir ölüm ücretinin her zaman bir ülkenin salgınının tam resmini vermeyebileceği konusunda uyardılar.

ABD, örneğin herhangi bir ülkenin en çok virüs ölümünü gördü, fakat aynı zamanda çoğundan çok daha büyük bir nüfusa sahip.

330 milyon kişi ile nüfusu Batı Avrupa'nın en büyük beş ülkesinde (İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) yaşayan toplam insan sayısını aşıyor.

Birçok Avrupa ülkesi, nüfus başına düşen kişi başına ABD'den daha fazla ölüm bildirmiştir ve Avrupa bir bütün olarak genel olarak daha fazla ölüm bildirmiştir.

Ölüm oranları da kimlerin sayıldığına bağlıdır. Bazı ülkeler bakım evlerindeki ölümleri verilerine daha kapsamlı bir resim vererek dahil ederken, diğerleri sadece Covid-19'un onaylandığı hastanedeki ölümleri saymaktadır.

Belçika, 11.4 milyonluk bir nüfusta 6.917 ölüm rakamına sahiptir. Ülkenin ölümlerinin yarısından fazlası yaşlılar için bakım evlerinde ve büyük ölçüde şüpheli vakalara dayanıyor ve bu da ülkenin verilerinin çok daha kötü görünmesini sağlıyor. (BBC)
Üye OlÜye Girişi