Covid-19 hasta sayısı da can kaybı da artıyor: Bugün 1303  vaka, 23 ölüm

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Son bir buçuk ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık" dedi

19.08.2020
Yazı Boyutu:  
Koronavirüs Bilim Kurulu bir kez daha salgında gelinen son durumu değerlendirmek için toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Son bir buçuk ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık" dedi. Günlük vaka tablosunu da açıklayan Koca, bugün 23 yurttaşın hayatını kaybettiğini ve bin 303 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu. Son duruma göre yoğun bakımların doluluk oranı ise yüzde 64.8 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, koronavirüs ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere 17.00'de toplandı.


Sağlık Bakanı Koca, toplantının ardından yaptığı açıkalmada güncel verileri açıkladı. Son 1.5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaşıldığını söyleyen Koca şu verileri aktardı:

Türkiye’de son 24 saatte 1303 kişiye corona virüsü tanısı kondu; 23 kişi hayatını kaybetti, 1002 kişi iyileşti.

Toplam vaka sayısı 253 bin 108’e ulaştı. Can kaybı sayısı 6 bin 039 olurken, 233 bin 915 kişi de iyileşti.

Test sayısı 5 milyon 969 bin 629’a yükseldi. Hastaların yüzde 7.4’ü zatürre. Ağır hasta sayısı ise 719.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayımız, 1.300’ün üzerine çıktı. Düne kıyasla, pozitif tanı sayımız 40 fazla. Artışın kontrol altına alınması, hep birlikte bize bağlı. Maske, mesafe ve temizlik konusunda ödünsüz olun. Bu tabloyu, ihmallerin ve tedbirlerin belirlediğini unutmayın” dedi.Toplantının ardından konuşan Koca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

>Son bir buçuk ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık. Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte. 1 Temmuz'da hasta sayımız 1192 idi. Bu sayı dün 1263 olarak gerçekleşti. Her artış uyarıcı olmalıdır.
>Geçmiş güne değil, yarınlara bakmaya davet ediyorum. Salgınla mücadelemiz başarıyla sürüyor, bundan kuşkunuz olmasın. Türkiye'nin salgınla mücadelesine başarısızlık etiketi yapıştırmak isteyen varsa ya salgının ne olduğu bilmiyor ya da unutmayı tercih ediyor. Vakaların azalması yükselmeyeceğine güvence teşkil etmemektir. Önemli olan mücadelede istikrardır. Geldiğimiz noktayı özetlemeye çalışayım.
>Evde tedavi gören hastalarla hekimlerimiz teletıp denilen sistem sayesinde doğrudan görüşme yapacak.
> Yeni hasta sayılarının tekrar binin üzerine çıkmasından sonra günlük test sayımız 100 bine çıkabilecek.
> Ağır hasta sayısı dün 686'ya ulaştı.
>Türkiye salgınla mücadele filyasyon çalışmasının çok büyük yararını gördü. Filyason ekiplerimiz dünya televizyonlarına konu oldu. Bu başarı devam ediyor. Filyasyon ekibi sayımız 9 bin 344’e çıktı, her ekibimizde bir hekim görevlendirdik.
>Sivas ve Urfa’da kısa bir süre yaşanan yoğun bakım hasta doluluğu dışında bir sorunla karşılaşılmamıştır.
>Covid-19 ve diğer tüm hastalıklar dahil olmak üzere servis yatağı doluluk oranı yüzde 51.3, yoğun bakım yatağı doluluk oranı yüzde 64.8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31.7'dir. Sağlık çalışanlarımız, sağlık sistemimiz, hastanelerimiz ihtiyaca cevap verecek güçtedir.
>Günler geçtikçe tanı konulmuş kişi sayısı, temaslı kişi sayısı artıyor. Biz de zaman içinde salgınla bölgesel şartlar içinde mücadele yöntemini seçtik. Salgınla mücadele yerel mücadele özelliği kazandı.
>İl hıfzıssıhha kurullarımızın adını daha sık duyuyorsunuz, valiliğimizin başkanlık ettiği toplantılarla kararlar alıyoruz. Şu ana vaka sayısı artışı olan illerle iki toplantı düzenledik. 10 şehirde vaka sayıları düştü, 12 şehirde stabil hale geldi, 7 ilde mücadelemiz devam ediyor.
>1 Temmuz'da 7 bin 507 olan filyasyon ekibi sayımız 9 bin 344'e çıktı. Temaslı zincirinde olduğu bilinen kişilere ulaşma oranımız son 45 gün içinde yüzde 98,9'dur
>Bakanlığımız HES adlı bir mobil uygulama geliştirmiştir. Bu uygulamaya 'riskli alan' özelliğini kazandırdık. Pilot bölge Kırıkkale'de denenen bu özellik ay sonuna kadar tüm yurtta hizmete girecektir.
>HES uygulamasından büyük yararlar gördük, HES kodu üreten vatandaş sayısı 25 milyonu geçti. İzolasyonda olması gereken 95 binden fazla kişinin izolasyon kuralını ihlal ederek ulaşım araçlarına binmeye çalıştığını bu uygulamayla tespit ettik. Ev izolasyonları yine HES uygulamasıyla denetlenmektedir.
>Zatürre oranımız ise yüzde 7,4. Zatürre oranımız giderek azalmakta. Önemli sebeplerden birisi, son dönem bir antiviral ilacı Türkiye’de üretebilir olduk.
>Bu ilaçla ilgili bir ihale yapıldı ve 4 firmanın katkı sağlaması planlanmış oldu. Elimizde yeterli miktarda Türkiye’de üretebilen ilacın olduğunu söyleyebiliriz. Tedavi rehberinin içine erken dönemde bu ilacı ayaktan da başlamayı uygun gördü ve başlamış oldu.
>Bundan sonraki süreçte erken dönemde bu ilaca da başlama imkanımız oldu. Erken dönemde ne kadar başlarsak pnömoni oranımızda azalma oldu. Birkaç ilimizin de pnömoni oranını söylemek istiyoruz. Konya’da son hafta yüzde 12,51’e son üç günde yüzde 10,42’ye kadar düştü. İlaç kullanımımız bayramda artış gösterdiği için bu oran düştü.
>Bilim Kurulu olarak 21 Eylül'de okulların açılması eğilimi içindeyiz. Kademelendirme tarzında olabilir, gerektiğinde uzaktan ve hibrit şeklinde de olabilir.
>İnsanları yanıltmayalım. Kitin arkasında nasıl küresel oyunların oynandığını çok iyi biliyorum; emin olun kitap yazılır. Bakanlık, 9.8 liranın üzerinde herhangi bir kit alımı yapmamıştır.
> Ülkemizde aşı ile ilgili 13 çalışma var, bunlardan 3'ünün hayvan çalışmaları bitti. Aşı ile ilgili çalışan ekiplere her türlü kolaylığı sağlıyoruz.
> Grip aşısının kimlere yapılacağıyla ilgili genel kriterlerini biliyoruz ama bu yıl Kovid olduğu için, Kovid nedeniyle daha çok risk taşıyanlar kimlerdir, bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Bu yıla özel aşının daha fazla tüketileceğini biliyoruz, bunun için bu yıl yetecek kadar aşıyı temin etme noktasında yoğun bir gayret içinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Herkesin grip aşısı olması gibi bir durum önerilmiyor, mümkün de değildir. Kimlere grip aşısı yapılma zorunluluğunun olduğunu genel olarak biliyoruz. Grip aşısı yapması zorunlu olan hastalara da aşıyı ücretsiz olarak yapmaktayız.
> 65 yaş ile ilgili bir kısıtlama Türkiye genelinde yok. Bu karar illere bırakıldı.
> Covid-19 ile yoğun bir şekilde ilgilenen tüm sağlık çalışanlarımız için düzenlenen bir ek ödeme 1 Ağustos'tan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ödenecektir. Aile hekimlerimize de 1 Ağustos itibariyle Covid-19 hastası takibi esas alınarak bir ek ödeme yapılacak.
18 Ağustos Salı gününün tablosuna göre, en son gün 20 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 6 bin 16 oldu. Vaka sayısı da bin 263 artarak 251 bin 805'e yükseldi.
Dün toplam 82 bin 318 test yapıldı ve bin 263 yeni vaka tanısı konuldu. Toplam vaka sayısı 251 bin 805 oldu. Dün iyileşen 942 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı da 232 bin 913’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranı yüzde 7.5, toplam ağır hasta sayısının ise 703 olduğu açıklandı. (KAZETE/AA)

Üye OlÜye Girişi