COVID-19 tedavisinde hidroksiklorokin krizi büyüyor

 

DSÖ'nün ölüm riskini yüzde 45 yükselttiği gerekçesiyle Covid-19 tedavisinde kullanılmaması konusunda uyardığı hidroksinklorokini Fransa yasaklarken, Almanya ise bu etkin maddeyi kullanmayı sürdürdüğü gerekçesiyle Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırmamakta ısrar ediyor.

27.06.2020
Yazı Boyutu:  
Sıtma ilacının da etkin maddesi olan Türkiye dahil Hindistan Brezilya gibi birçok ülkede  coronavirüs salgının tedavisinde kullanılan hidroksinklorokin etken maddeli ilaçların kullanımını Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) uyarısı sonrası Fransa durduruken, aralarında Hindistan ve Brezilya'nında bulunduğu bazı ülkeler ise DSÖ'nün uyarılarına rağmen bu maddeyi kullanmaya devam ediyor. 

Bu etken madde, Türkiye'de de Bilim Kurulu'nun hazırladığı rehberde yer alıyor ve Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılıyor. Ancak DSÖ'nün uyarısının ardından Türkiye'nin bu maddeyi kullanmaya devam edip etmeyeceğini konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. 

Almanya'dan  Türkiye'ye seyahat yasağı

Bu arada Spigel, Almanya'nın Türkiye'deki korona tedavisinde sıtma ilacının kullanılması nedeniyle seyahat uyarısını kaldırmadığını iddia etti. Türk yetkililer ise Almanya'ya tedavi yöntemini hastanın seçtiğini ilettiklerini söyledi

Spiegel'in Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberde, Türkiye'de koronavirüs tedavisinde etken maddesi hidroksiklorokin olan ilaçların kullanılmasının seyahat uyarısının kaldırılmamasının nedenlerinden biri olduğu öne sürüldü.

Haberde, Almanya Dışişleri Bakanlığının bu zorunlu tedavi nedeniyle seyahat uyarısının gevşetilemeyeceği görüşünde olduğu belirtildi. 

Almanya tarafının Türkiye'ye seyahat uyarısının kaldırılması için bu tedaviden vazgeçilmesi gerektiği mesajı verdiği ifade edildi. Haberde, Alman turistlerin Türkiye'de COVID-19'a yakalanmaları halinde sıtma ilacı ile tedavi edilmeleri ihtimalinin Berlin'de rahatsızlık yarattığına işaret edildi.

Türkiye'de hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarına uygulanan tedavide sıtma ilacının etken maddesi hidroksiklorokin kullanılıyor.

Bu ilaçların COVID-19 tedavisindeki etkisi ve hastalar için oluşturduğu riskler  tam olarak bilinmediği gerekçesiyle Almanya'da ise hidroksiklorokin kullanılmasına izin verilmiyor.

Türk Turizm Bakanlığından yanıt

Türkiye Turizm Bakanlığı  iki ülke arasındaki görüşmelerde hidroksiklorokin tartışmasının gündeme geldiğini doğruladı. Turizm Bakanlığından üst düzey bir yetkili, haberdeki konunun yeni olmadığını, Alman makamları ile yapılan görüşmelerde bu ilacın birkaç hafta önce gündeme geldiğini söyledi. Yetkili, konunun Antalya'daki büyükelçiler toplantısında konuşulduğunu, 14 günlük karantina meselesi ile ilgili Robert Koch Enstitüsü'ne bir mektup gönderdiklerini ve bu mektupta tedavi protokollerini ayrıntılı şekilde anlattıklarını da dile getirdi. 

Alman makamlarına Türkiye'de çeşitli tedavi yöntemleri olduğunu, sıtma ilacının tek tedavi ilacı olmadığını ve ayrıca  zaten hastanın izni olmadan herhangi bir ilacın uygulanamayacağını aktardıklarını ifade eden Türk Turizm Bakanlığı yetkilisi, "Sağlık Bakanlığı çeşitli protokolleri hastaya soruyor ve o hangisini isterse onu uyguluyor, yani istemediği bir ilacın uygulanması söz konusu olamaz. Türkiye olarak tedavi protokollerini sadece Almanya ile de değil her ülkeyle paylaşmış durumdayız" diye konuştu. 

Türkiye'deki vaka sayısı

Spiegel'in haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarısını kaldırılmamasının bir diğer nedeni de Robert Koch Enstitüsü'nün Türkiye'yi riskli bölgeler arasında göstermesi. Almanya'da koronavirüs salgınında tek yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü bu sınıflamayı enfeksiyon sayılarını temel alarak yapıyor. Buna göre, Türkiye'de bir hafta içinde 100 bin kişi arasında koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısının 50'den fazla olması risk olarak değerlendiriliyor.

Çavuşoğlu'nun Berlin'e gelmesi bekleniyor

Almanya'nın seyahat uyarısını bir an evvel kaldırmasını isteyen Türkiye ise girişimlerini sürdürüyor. Bu çerçevede, gelecek hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkent Berlin'e gelerek seyahat uyarısının kaldırılmasını sağlamak için temaslarda bulunması bekleniyor.

Ölüm riskini yüzde 45 yükselttiği iddia edildi

Hidroksiklorokine ilişkin klinik testler, DSÖ'nün öncülüğünde farklı ülkelerdeki uluslararası araştırma ekipleri tarafından yürütülüyordu. Bu çalışmalarda sıtmanın yanı sıra AIDS hastalığına yol açan HIV, ebola, multiple skleroza (MS hastalığı) karşı kullanılan farklı ilaçların da COVID-19'a karşı etkisi araştırılıyor.

The Lancet adlı bilim dergisinde geçen Cuma günü yayınlanan araştırmada, sıtma ilaçlarında bulunan hidroksiklorokin ve klorokinin COVID-19 tedavisine uygun olmadığı ve bu etken maddelerin ölüm oranını yükseltebileceği belirtilmişti. 

Araştırmaya göre bu maddeler ölüm riskini yüzde 45 artırıyor. ABD ve İsviçre'den bilim insanları, araştırmayı dünya genelinde 96 bin hastanın verilerini inceleyerek hazırlamıştı.

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de hidroksiklorokinin yan etkilerine işaret eden bir bilimsel bir makale üzerine bu madde ile yapılan COVID-19 araştırmalarını durdurmuştu.

Tıp dergisi, The Lanchet’in daha sonra geri çektiği makalede klorokin ve hidroksiklorokinin COVID-19 tedavisine uygun olmayabileceğine dikkat çekilerek kullanımlarının ölüm oranlarını artırdığı ve kalp ritim bozukluğuna yol açtığı yönündeki verilere yer veriliyordu. Dergi, daha sonra bazı verilerin şüpheli olduğu gerekçesiyle makaleyi geri çekmişti. Ancak DSÖ, hidroksiklorokinle ilgili araştırmalarına henüz yeniden başlamadı.

Sıtma ilacını kullanmaya devam eden ülkeler

DSÖ'nün uyarısı ve bu maddenin tehlikeli olabileceğini gösteren araştırmaya rağmen Hindistan; COVID-19 tedavisinde sıtma ilacının etken maddesi hidroksiklorokinin kullanımını hâlâ teşvik ediliyor. Hindistan'ın en üst düzey biyotıp araştırmaları kurumu dün araştırmalarda hidroksiklorokin maddesinin "büyük yan etkilerinin" görülmediğini açıkladı. 

COVID-19 salgınıyla mücadelede Hint hükümetine bilimsel destek  veren Tıp Araştırmaları Konseyi Başkanı Balram Bhargava açıklamasında, sıtma ilacının zarar vermediğini ve belki işe yarayabileceğini söyledi.

Bilindiği gibi dünya genelinde üretilen hidroksiklorokinin yüzde 70'i Hindistan'dan geliyor.

Brezilya Devlet Başkanından sıtma ilacına övgü

Koronavirüs salgınıyla mücadelede sık sık eleştirilen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da hidroksiklorokini öven açıklamalar yaptı ve Brezilya Sağlık Bakanlığı da DSÖ'nün açıklamasının ardından COVID-19'a karşı bu maddenin kullanımını yeniden tavsiye etti.

Cezayir de hidroksiklorokin kullanmaya devam ediyor. Cezayir Tabipler Birliği Başkanı Muhammed Bekkat, hidroksiklorokinle ilgili olarak "Biz istenmeyen herhangi bir yan etki tespit etmedik" açıklamasını yaptı.

Trump sıtma ilacı aldığını açıklamıştı

ABD Başkanı Donald Trump, bir süre önce yaptığı açıklamada koronavirüse karşı sıtma ilacı kullandığını açıklamıştı. Trump tartışmalara yol açan bu açıklamasından önce de sıtma hastalığına karşı geliştirilmiş olan hidrosiklorokinin yararlarını övücü konuşmalar yapmış ve bu ilacı "tanrının bir armağanı" olarak nitelendirmişti.

Her gün koronavirüs testine tabi tutulan Trump, Beyaz Saray doktoruna hidrosiklorokin ilacı almasının doğru olup olmayacağını sorduğunu, doktorun da kendine "Yani, almak istiyorsan alabilirsin" dediğini belirtmişti.

Fransa, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tehlikeli olabileceği uyarısının ardından COVID-19 hastalığına karşı hidroksiklorokin etken maddesinin kullanımını tamamen yasakladı. DSÖ, hafta başında hidroksiklorokinin ölüm riskini artırdığını gösteren araştırmaya dikkat çekerek DSÖ'nün öncülüğünde farklı ülkelerde devam eden klinik testlerin durdurulduğunu açıklamıştı.

Hidroksiklorokin maddesi Fransa'daki hastanelerde yatan özellikle ağır Covid-19 hastalarının tedavisinde sıkı kurallar altında kullanılıyordu. Ancak bazı hastalarda kalp ritim bozukluğu gibi ölüme yol açabilecek ağır yan etkilerinin görülmesi üzerine Fransa İlaç Kurumu'nun bu maddenin kullanımını durdurduğu belirtildi.
(Kazete/ Deutsche Welle Türkçe)

Üye OlÜye Girişi