Cumhur ittifakında AF krizi büyüyor

 

Ülkücü mafya liderlerini de kapsayan kader kurbanları için af isteyen MHP lideri Bahçeli'ye "af gündemimizde yok diyen" Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu kez Devlet Bahçeli'den "Bu konuda kararlıyız" yanıtı geldi.

14.05.2018
Yazı Boyutu:  
Devlet Bahçeli'nin Twitter üzerinden Alaattin Çakıcı, Kürşat Yılmaz gibi ülkücü mafya liderlerini de kapsayan cezaevlerindeki kader kurbanları için af talebinde bulunmasıyla seçim yatırımına dönüştürülmek istenen af tartışmaları Cumhur İttifakını oluşturan AKP- MHP arasında krize dönüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere ziyarete öncesi Atatürk Hava Limanı'nda  "Af gündemimizde yok" sözleri üzerine  Devlet Bahçeli'den 'Allah’ın izniyle af düzenlemesinin çıkacağını ümit ediyorum. Bu konuda kararlıyız. Sözümüzün arkasındayız' açıklaması geldi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, af önerisine ilişkin “Çok ciddi sosyal ve toplumsal boyut kazanmış, ihtiyaç haline gelmiş, kanayan bir yaraya dönüşmüş mühim bir meseleyi milletimizin gündemine taşıdık. Bu konuda da kararlıyız ve sözümüzün ardındayız” ifadesini kullandı.

MHP'den yapılan açıklamaya göre Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'ye giderken "Af gündemimizde yok." sözlerini değerlendirdi.

Bahçeli, şu görüşlere yer verdi:

"Biz kendi gündemlerinde olsaydı zaten destek verir, müspet kanaatimizi kendileriyle paylaşırdık. Ancak gündemlerinde olmadığı için bir görüşümüzü, çok ciddi sosyal ve toplumsal boyut kazanmış, ihtiyaç haline gelmiş, kanayan bir yaraya dönüşmüş mühim bir meseleyi milletimizin gündemine taşıdık. Bu konuda da kararlıyız ve sözümüzün ardındayız." 

Bahçeli, 49 yıllık siyasi geçmişi, tecrübe ve geleneği olan MHP'nin, çok önemli bir toplumsal yarayla ilgili çözüm önerisini paylaşmasının son derece doğal, meşru ve tabii bir hak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakan 'Teröristlere kesinlikle af yok.' diyor. Biz de bunun aksini söylemiyoruz. Bizim de kast ettiğimiz zaten budur. Biz, kendi gündemimizi seslendirdiğimiz gibi on binlerce mağdurun, kader kurbanının hakkını da hukukunu da müdafaa edeceğiz, devamlı dillendireceğiz. Allah'ın izniyle affın çıkacağını ümit ediyorum."Üye OlÜye Girişi