'Darbeci AKP' döviziyle yürüyen HDP’li vekillere polis engeli

 

Meclis'te açıklama yapan HDP milletvekilleri, "Darbeci AKP" sloganlarıyla Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçti. Güvenpark'a barikat kuran polis, HDP'li vekillere müdahale etti.

5.06.2020
Yazı Boyutu:  
HDP Parlamento Grubu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla Meclis’te açıklama yaptı.

HDP’li vekiller Meclis’teki açıklamanın ardından “Darbe var” dövizleri ve “Darbeci AKP” sloganlarıyla Kızılay’da bulunan Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçti.

Atatürk Bulvarı üzerinde, Güvenpark’a yaklaşıldığı noktada kurulan polis barikatı önüne gelen HDP’li vekillere, polis fiziki saldırıda bulundu.

“Çeteler saldırmaya çalışıyor”

Saldırı sırasında polis, HDP Adana Milletvekili Rıdvan Turan’ın ceketini parçaladı.

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, “Sen uzun boylu, sen provokatörsün, darbe polisisin” diye tepki gösterdi.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de “Polisler vekil arkadaşlarımıza saldırdılar. Darbeye karşı sokaklara çıktı. Çeteler saldırmaya çalışıyor” dedi.

Polisin Güvenpark’a girişlerine izin vermediğini söyleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise “İzin vermiyorlar. ‘Valilik yasakladı’ diyorlar. Dün Meclis’te darbe yapanlar bugün milletvekillerine izin vermiyor” ifadelerini kullandı.

“Anayasa’yı çiğneyen bir adım atıldı”HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Bugün burada yaşanan, şu taşıdığımız dövizin anlamını ortaya çıkardı: Darbe var. Bugünkü iktidar hukuka, adalete, siyasete darbe yapmaktadır” dedi.

Oluç’un açıklamaları şöyle:

“Anayasa Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlanmamış olmasına rağmen, Saray’dan verilen emir gereği düğmeye basıldığı için 3 vekilin vekillikleri düşürüldü. Anayasa’yı çiğneyen bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı sıfatıyla yasama üzerinde tahakküm kurmuştur. Yasamayı egemenliği altına almıştır. Her gün her an yaptığı gibi anayasa çiğnemiştir. Bir partinin genel başkanı olarak, siyasi rakiplerinin vekilliklerini düşürmüştür. Yargının üzerinde baskı yaparak aldırdıkları kararla, siyasi rakiplerine karşı mücadele eden bir parti ve iktidar ile karşı karşıyayız.

“İktidarın tek amacı kendi bekasını sağlamak”

“Darbe sadece apoletliler tarafından yapılmaz. Askeri darbelerin dışında sivil siyasetçiler, kravatlılar da darbe yaparlar. Darbeci bir iktidar ile karşı karşıyayız. İktidar darbe tehlikesi diye bağırırken, kendi darbesini örtmek için bu sözü çıkardılar. Hukukun üstünlüğü korumak değil, üstünlerin hukukun korumaktır. Bu iktidarın amaca adalet sağlamak değildir, evrensel hukuk ilkelerini ve evrensel demokratik hak ve özgürlükleri sağlamak değildir. Bu iktidarın tek bir amacı vardır. Kendi iktidarının bekasını sağlamaktır. Başka amaçları yoktur. Bütün kaynakları, ekonomik kaynakları kendi yandaşlarına peşkeş çekmektedirler.

“Bu iktidar savaş iktidarıdır”

“Bu iktidar savaş iktidarıdır. Parti ile devleti bütünleştirdiler. Toplumun yarısından azını teslim etmektedirler. Toplumun yarısından çoğu muhalefettedir. Bu iktidarın değişmesini istemektedirler. Ama bu iktidar azınlığa düşmüş olmasına rağmen kendi iktidarını korumak için demokratik siyaset alanında mücadele eden herkese ya cezaevi yolunu göstermekte ya da bugün burada görüldüğü gibi hukuksuz şekilde anayasayı çiğneyerek, Güvenpark’ta açıklama yapmasını engellemektedirler. Biz HDP olarak, bütün örgütlerimizle dimdik ayakta duracağız. Bu iktidarın zulmü karşısında boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Bizim seçmenlerimiz başta Kürt halkı olmak üzere hiç boyun eğmediler bundan sonra da eğmeyecekler. Kararlığımızı göstermeye devam edeceğiz.”

HDP’li vekiller açıklamanın ardından “Darbeci AKP” sloganlarıyla Meclis’e doğru tekrar yürüyüşe geçti.

Ne olmuştu?

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun Yargıtay tarafından kesinleşen cezalarının dün (4 Haziran) TBMM Genel Kurulu’nda okunmasının ardından vekillikleri düşürülmüştü.

Güven, Farisoğulları ile Berberoğlu gece saatlerinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.Üye OlÜye Girişi