DASK'ı olmayanın elektriği kesilecek

 

Bundan böyle, zorunlu deprem sigortasının poliçeleri faturalarına yansıyacak

27.10.2017
Yazı Boyutu:  
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in "Deprem sigortasını yüzde 100'e çıkartmak için çalışma başlatacağız" açıklamasının ardından yeni yapılan düzenlemeyle Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından yürütülen zorunlu deprem sigortası nın elektrik idareleri tarafından denetleneceği belirtildi.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, deprem sigortasının bitmesine 3 ay kala elektrik idaresi tarafından tüketicinin uyarılacağını belirterek "Sigorta yapılmazsa, poliçeler otomatik olarak yenilenecek. Sigorta primi ise elektrik faturasına yüklenecek ve tüketici, aylık taksitler halinde zorunlu deprem sigortası primini elektrik faturası ile birlikte ödeyecek. Ödemeyene ise elektrik hizmeti verilmeyecek" diye yazdı

Yazıda, yeni düzenlemeyle konuta elektrik bağlanırken yaptırılan deprem sigortasının süresi dolduğunda tüketiciye yenileme yapması hatırlatılacağı,, yapılmazsa poliçelerin otomatik olarak yenileneceği, Primlerin ise elektrik faturasına yansıtılacağı ve aylık taksitler halinde ödeneceği de ifade edildi.

Konutların yüzde 46'sı sigortalı

Bilindiği gibi 1999 yılı Marmara depremi sonrası depremin yol açtığı zararların sigorta aracılığı ile giderilmesi için 2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulmuştu Aradan geçen 17 yılda ise Türkiye’de sigortalanabilir 17 milyon 600 bin konuttan  8 milyonu ideprem sigortası ile güvence altına alınmıştı.


Üye OlÜye Girişi