Dedegil: Tecavüzcünün hormonu azaltılmalı

 

Tecavüz ve cinsel istismarla ilgili yasa teklifi hazırlayan AK Parti Milletvekili Alev Dedegil, tecavüz zanlısının testosteron hormonun azaltılması konusunda, İhtiyati suçlularda bu mecbur dedi

10.02.2011
Yazı Boyutu:  

1poli_kisirlastirma_alev_dedegil.jpgTürkiye nin yıllardır kanayan yarası olan "tecavüz ve ensestle" ilgili TBMM Başkanlığı na dün verilen ilgili bir yasa teklifinin hazırlayıcılarından AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil, teklifi değerlendirdi.

Alev Dedegil, NTV ye yaptığı açıkllamada şu görüşlere yer verdi:

Antidepovera diye bir ilaç kullanılıyor. Biz bu suçluların tedavisinde hatta bunu hissedenler için kullanılmasında öneriyoruz.

ABD nin yaklaşık 13 eyaletinde böyle bir uygulama var. Kimi eyalette ilk suç işlendiğinde bu uygulanabiliyor. AB hukuku içinde de yeri var. Polonya da kabul edildi, Fransa ve Rusya çalışmalar yapıyor. Almanya, İngiltere ve İsveç te belli şartlarda uygulaması var.

Hakim bu tip suçlarda görülen davalarda böyle bir tedavi uygulanmasına hükmedebilir. İhtiyati suçlu denenlerde de bu mecburi oluyor. Testosteron etkisini azaltıcı tedaviyi kabul etmek zorunda kalacaksınız.

Bir kişi söyleyin ki, tecavüze uğrasın ve ruh ve beden sağlığı bozulmamış olsun. Adli Tıp bu tip vakalara bakıyordu. Son zamanlarda artık o kadar yoğunluk arttı ki, 2011 e randevular veriliyor. Kurumlar arası sıkıntıdan ötürü mağdur oluyorlar. Tecavüze uğradığınızda bundan zarar görmememeniz mümkün değildir.

Biz önerimizde doğrudan tecavüzden sonra zarar görüğünü kabul ederek cezanın alt ve üst sınırlarını artırdık.

Bu basit bir yasa değişikliği değil, mağduriyetlerin engellenmesidir.”


Üye OlÜye Girişi