Dedenin torununa tacizi aileyi mahkemelik etti

 

Burdur'da 65 yaşındaki sanık, 6 yaşındaki torununa nitelikli cinsel saldırıdan 12,5 yıl hapse mahkum olunca aile birbiriyle davalık oldu

29.03.2016
Yazı Boyutu:  
Burdur’da 65 yaşındaki M.B.’nin torunu 6 yaşındaki D.K.’ya ’nitelikli cinsel saldırı’da bulunmaktan 12.5 yıl hapis cezası alması, aile bireylerini mahkemelik etti. Sanığın oğlu S.B. şikayetçi kız kardeşi A.K.’nin babasına iftira attığını, telefonda kendisine hakaret ederek tehdit ettiğini ileri sürerek dava açtı.

Burdur’da öğretmenlik yapan 40 yaşındaki A.K., kızı 6 yaşındaki D.K.’nin 2013 yılında ’Size bir sır söyleyeceğim’ diyerek dedesinin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu anlattı. Bunun üzerine anne A.K., elektrikçi babası M.B. hakkında şikayetçi oldu. Dede M.B. öz torununa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Yargılanma sonunda 2014 yılında M.B. öz torununa ’nitelikli cinsel saldırı’da bulunmak suçundan 12.5 yıl hapse mahkum edildi. Sanık, cezayı temyiz etti.

KARDEŞLER ARASINDA ANLAŞMAZLIK ÇIKTI

Yargıtay süreci devam ederken, kız kardeşi A.K.’nin babasına iftira attığını iddia eden 42 yaşındaki S.B. arasında husumet başladı. Çeşitli zamanlarda tartışan ikiliden S.B., kız kardeşinin telefonda kendisine hakaret ettiğini, tehdit ettiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Kız kardeşinin Antalya’da telefonda kendisine ’Allahsız’ diyerek hakaret ettiğini, tehditler savurduğunu iddia eden S.B.’nin şikayeti üzerine A.K. hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

KADIN DERNEKLERİ TAKİP ETTİ

Antalya 23’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuksuz sanık A.K. hazır bulunurken, şikayetçi ağabey S.B. ise katılmadı. Taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı, A.K.’ye destek için çeşitli kentlerden gelen çok sayıda kadın örgütü temsilcisi izledi

’SUÇSUZUM’

Duruşmada ifade veren A.K., suçsuz olduğunu söyledi. 2 çocuk annesi bir öğretmen olduğunu anlatan A.K., ağabeyiyle davalık olmasının temelinde cinsel istismar davasının olduğunu belirtti. Babası M.B.’nin kızına cinsel istismarda bulunduğunu ve bu nedenle Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonunda ceza aldığını ifade eden A.K., "Bu davayla ilgili hukuki süreç Yargıtay’da devam etmektedir. Bu nedenle annem A.B. ve ağabeyim S.B. bana husumet besledi" dedi.

ANNE VE AĞABEYİ BASKI KURUYOR

Sanığın avukatı Mehmet Yıldız ise müvekkilinin babasının öz torununa cinsel istismardan dolayı yargılanıp ceza aldığını, kararın henüz kesinleşmediğini anlatarak, "Bundan dolayı müvekkilim üzerinde annesi A.B. ile ağabeyi S.B. baskı kurmakta. Müvekkilim atılı suçu işlememiştir. Beraatını talep ediyoruz" dedi.

EŞİ TANIKLIK YAPTI

Duruşmada tanık olarak dinlenen A.K.’nin eşi 44 yaşındaki İ.K. ise suça konu telefon görüşmesi yapıldığı sırada eşinin yanında olduğunu söyledi.

S.B.’nin avukatı Umut Açıkbaş ise müvekkilinin sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya gelemediğini, iki dava arasında bir bağlantı bulunmadığını söyledi. Mahkeme, S.B.’nin dinlenmesi, dosyadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi. 

Duruşma sonrasında açıklama yapan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, cinsel istismar suçlarının kapatılmaya çalışıldığı gibi bu tür davalarla da şikayetçi ailelerin yoğun baskı altında tutulduğunu söyledi.

(Hürriyet)


Üye OlÜye Girişi