Değer Deniz duruşmasında yarın karar bekleniyor

 

Kekeme olduğunu iddia ederek yazılı ifade veren katil genç için savcı indirim istemeyecek

26.04.2016
Yazı Boyutu:  

Değer Deniz, 5 Mayıs 2015’te İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde katledilmiş, önce bir hırsızlık vakası olarak kayda geçen cinayetin bir cinsel saldırı sonucunda işlendiği ortaya çıkmıştı.


Müzisyen Değer Deniz duruşmasında sona gelindi.  Yarın (27 Nisan Salı günü) saat 10.00'da Çağlayan Adliyesi 1. Çocuk Mahkemesi'nde devam edilecek Değer Deniz davası ile ilgili mahkemenin ömür boyu hapsi istenen katil zanlısı C.M  hakkında karar vermesi bekleniyor. 

SAVCININ İNDİRİM TALEBİ YOK

Savcı Mustafa Balaban ise iyi hal ve haksız tahrik indirimi talep etmediği mütalaasında sanığın ‘eziyet çektirerek kasten öldürme’, ‘cinsel saldırı’ ve ‘yağma’ suçlarından yargılanmasını istiyor

İstanbul Sözleşmesi'nde sivil toplum örgütlerinin kadın cinayetleri davalarında yer alabilmesine olanak sağlanmasına karşın mahkeme daha önceki duruşmalarda KADAV ve Mor Çatı'nın müdahillik talebini reddetmişti. 

Mahkeme 4. duruşmada da Mersin Kadın Dayanışma Derneği'nin müdahillik talebini reddetti.


Tüm kadın örgütleri yarınki duruşma için Çağlayan adliyesi'nde toplanmaya çağrılırken, geçen duruşmada kekeme olduğunu iddia eden katil zanlısı C.M  ek savunma talep ederek yazılı ifade vermiş, Değer Deniz’in ‘sevgilisi’ olduğu iddiasında bulunmuştu. Sanık mektubunda "Kekeme olduğum için kendimi ifade edemiyorum. Kendimi ifade edemediğin için yapmadığım eylemlerle suçlanıyorum. Tecavüz eylemini yapmadım. Benim Değer’le ilişkim vardı. Bir anlık sinirle yaptım. Adım tecavüzcüye çıktı efendim. Daha 18 yaşındayım, burada geleceğim söz konusu. Değer benim kız arkadaşımdı. Tecavüz için eve girmem efendim. Parasıyla işimi görürdüm. Allah inşallah Değer’le ilişkim olduğuna dair kanıt gösterir" ifadelerine yer vermişti. 

Avukat Hülya Gülbahar ise sanığın savcılığa verdiği ifadelerinin hiçbirinde kekeme olduğuna dair bir ibare bulunmadığını, mahkemeyi yanılttığını savunmuştu.

Değer Deniz’in kardeşi Orhan Deniz ise sanığın yalan ifadeler kullandığını ifade ederek, “Kız kardeşime 40 dakika boyunca işkence yapıldığını iddia ederek ne tarz işkenceler yaptığını öğrenmek istediğini söylemişti.


Üye OlÜye Girişi