Değer Deniz için 3 Kasım'da Çağlayan Adliyesi'ne

 

Özgecan cinayetinin benzeri bir şekilde evinde hunharca katledilen müzisyen Değer Deniz cinayetinin duruşması 3 Kasım'da İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görülecek

01.11.2015
Yazı Boyutu:  
 İstanbul’da Beyoğlu'nda evinde uyurken 05 Mayıs günü sabaha karşı eve tırmanarak giren 17 yaşındaki bir katil tarafından boğularak öldürülen 39 yaşındaki Müzisyen Değer Deniz'in cinayet davası  3 Kasım Salı Günü İstanbul Çağlayan Adliyesi'ndeki 1. Çocuk Mahkemesi'nde saat 13.30'da görüşülmeye başlanacak.

Kadın Hakları aktivistleri  Avukat Hülya Gülbahar ve Yasemin Bektaşın verdiği bilgiye göre, bir kısım medya,derhal bir saldırı başlatmış, Değer Deniz bir kadın olarak yalnız yaşaması, müzisyen olması imalarla eleştirilmiş; “Sabetaycı” bir dini ayinde öldürüldüğü iddia edilmişti. 

Emniyet ise, bunu basit cep telefonu hırsızlığı olarak yansıttı. Böylece, Değer Deniz cinayeti üzerine bir iftiralar örtüsü atılarak, kadınların ve kamuoyunun daha büyük bir tepki göstermesi, yeni bir “Özgecan infiali” yaşanması engellenmeye çalışılmıştı.
 
Soruşturma dosyası üzerine konulan kısıtlama kararı nedeniyle de, gerçek bugüne dek ortaya çıkamadı. İddianamenin açıklanması nedeniyle görüldü ki, Değer Deniz, ağır şiddet ve işkence altında tecavüze maruz kalmış, vahşice öldürülmüş ve katil, daha sonra cep telefonunu ve evdeki klarneti alıp çıkmıştı.

Değer'in annesi Mersin Bağımsız Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi bir arkadaşımız. Aile, bu manipülasyonlar karşısında yalnız ya da bir avuç kalmak istemiyor ve bu nedenle, kadınları, kadın örgütlerini ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi bu yargılama sırasında birlikte olmaya çağırıyor. Kadın örgütlerinin bu davaya müdahil olarak ailenin yanında duruşmalara katılmasını diliyor.
 
Değer Deniz cinayeti duruşması 3 Kasım 2015 Salı günü saat 14.00’te İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 1. Çocuk Mahkemesi’nde olacak. Kadın hakları savunucuları çeşitli kadın örgütlerinin temsilcileri saat 13.30 gibi adliye önünde buluşulacak.

CİNAYET NASIL İŞLENMİSTİ ?

Hürriyet'in 7 Mayıs tarihli  haberine göre  İstanbul  Beyoğlu’ndaki evinde elleri bağlanıp boğularak öldürülmüş olarak bulunan müzisyen Değer Deniz’in (39) ölümüyle ilgili 17 yaşındaki C.M. gözaltına alındı.

Ablasından 2 gündür haber alamayan Orhan Deniz, salı akşamı Değer Deniz’in yaşadığı Sıraselviler Kuloğlu Mahallesi Güllabici Sokak’taki evine gitti. 3 katlı apartmanın 1’inci katında yaşayan Değer Deniz’in kapıyı açmaması üzerine Orhan, çilingir çağırdı. İçeri giren Orhan ablasının, elleri bağlanmış şekilde yerde cansız yattığını gördü. Polis yaptığı incelemede Deniz’in ellerinin telefon şarj kablosu ile bağlandığı ve bir çanta kayışı yardımıyla boğulduğunu tespit etti.

ŞÜPHELİ 17 YAŞINDAKİ C.M.

Evin çevresindeki güvenlik kameraları kayıtlarını inceleyen polis, 17 yaşındaki C.M.’nin hırsızlık amacıyla Deniz’in evine pencereden girdiğini tespit etti. Polis, dün yaptığı operasyonda C.M.’yi gözaltına aldı. Polis sorgulaması sonucunda, C.M.’nin klarnet takımını aldığı sırada Deniz’in çalan cep telefonuna uyandığını, çıkan arbedede C.M.’nin Deniz’i boğarak öldürdüğü bilgisine ulaştı. C.M.'nin poliste verdiği ifadede, "Olay günü hırsızlık yapmak için eve girdim. Ben içerideyken ev sahibi uyuyordu ,seslere uyandı.
Ben de paniğe kapıldım. Odasına girip boğarak öldürdüm. Evdeki klarnet ve cep telefonunu alıp evden çıkıp gittim. Çaldığım eşyaları daha sonra bir dükkâna sattım" dediği öğrenildi. Cinayet sonrası güvenlik kamerasına yansıyan C.M.nin daha önce uyuşturucu ve hırsızlık suçundan sabıka kaydı bulduğu öğrenildi. C.M. yaşı küçük olduğu için Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. 2012 yılında ‘Bekle’ adlı bir albüm çıkaran Deniz, bir dönem çok izlenen Bez Bebek dizisinin de jeneriğini yapmış ve şarkısını seslendirmişti. (KAZETE/ Özel)

Üye OlÜye Girişi