Değer Deniz'i öldüren Genç artık 18 yaşında

 

Hırsızlık için girdiği evde Deniz'e cinsel saldıra bulunup, darp edip öldüren genç 18'ine girdiği için artık Ağır Ceza'da yargılanacak

04.11.2015
Yazı Boyutu:  
Mersin'tdeki Özgecan aslan cinayetine benzer biçimde İstanbul Beyoğlu'ndaki evinde öldürülen Müzisyen Değer Deniz’ cinayeti davasının ilk duruşması dün  İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde 1. nolu Çocuk Mahkemesi'nde yapıldı.  Geçen Mayıs ayında işlenen cinayetten bu yana 18 yaşına basan tecavüzcü ve hırsız katil sanık C.M,  ilk kez hakim karşısına çıktığı duruşmada,  öldürdüğü 39 yaşındaki müzisyen Değer Denizle sevgili olduklarını ve cinayeti ‘erkekliğine hakaret edildiği’ için işlediğini savundu. GENÇ KATİLİ HAKSIZ TAHRİM İNDİRİMİNDEN YARARLANMAK İÇİN YALANA BAŞVURDU

Deniz ailesinin avukatlarından Morçatı Vakfı Avukatı Çiğdem Hacısoftaoğlu ise sanığın haksız tahrik indiriminden faydalanmak ve daha az ceza almak amacıyla böyle bir savunma yaptığını belirterek, ''Bu davada sanığın ‘Erkekliğime laf söylediğini iddia edersem kurtulurum cezadan’ düşüncesine kapılmasının tek nedeni, kendinden önceki kadın katillerinin benzer savunmalarla az cezalar almaları'' dedi.

Değer Deniz, 5 Mayıs 2015’te İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde katledilmiş, önce bir hırsızlık vakası olarak kayda geçen cinayetin bir cinsel saldırı sonucunda işlendiği ortaya çıkmıştı. Dahası iddianamede, Deniz’in, sabah saat 05:40 sularında evine giren C.M.’nin ayak sesleri üzerine çığlık atarak uyandığı, Deniz’i boynunu sıkarak bayıltan C.M.’nin ellerini telefon şarj kablosuyla ve boynunu çanta askısıyla bağlamasının ardından genç kadına tecavüz ettiği belirtiliyor.

İddianamede ayrıca, Değer Deniz’e uyguladığı cinsel saldırı ve fiziksel şiddetin ardından cep telefonuyla klarnetini alarak kapıya yönelen C.M.’nin, evi terk ederken Deniz’i yerde baygın biçimde, ayaklarıyla kollarını oynar ve titrer halde gördüğü de ifade ediliyor.xÇok sayıda kadın örgütü ve kadın aktivistin müdahil olmak istediği duruşma,  14.00’te görüleceği açıklanmasına karşın  üç saat gecikmeli olarak 17.00’da başladı.

Mahkeme heyeti, basına kapalı yapılacağı söylenen duruşmanın açık yapılmasına karar verirken tecavüzcü, hırsız  ve katil sanık  C.M., savunmasını yazılı olarak yaptı.

Diken TV internet sitesinden Burcu Karakaş'ın haberine göre, Değer Deniz’e şiddet uygulayan ve tecavüz eden C.M., savunmasında şunları söyledi:

“Beni birkaç kere sokakta bali çekerken görmüştü. Arkadaşımın köpeklerini gezdirirken tanıştık. Bir gün ‘Burada içme, evime gel’ diye beni çağırdı. Evde uyuşturucu kullandım. Sevgili olduk. Biri tarafından 15 gün kaçırıldım. O süre boyunca görüşemedik. Geri dönünce kendisini görmek istedim. Pencereyi açık görünce evde olduğunu anladım. Evde olmadığında mutlaka pencereleri kapalı tutuyordu. Zili çaldım, açmadı. Eve tırmanarak çıktım. Beni görünce şaşırdı. Eve nasıl girdiğimi sordu ama sonra, ‘İyi yaptın pencereden girmekle’ dedi. Odada tek taş yüzük gördüm, ne olduğunu sordum. ‘Sen 15 gün yoktun, bir arkadaşımın hediyesi’ dedi. Kıskandım. Sözleri erkekliğime dokundu. Dayanamadım, öldürdüm.”

AVUKAT SANIĞIN SAVUNMASINA HİÇ ŞAŞIRMADI

Deniz ailesinin avukatlarından Çiğdem Hacısoftaoğlu, “Sanığın savunmasının bizleri şaşırtmasını beklerdik ama maalesef şaşıramadık. İstisnasız tüm kadın cinayetleri davalarında artık sanıklar bu yönde savunma yapıyor. ‘Erkekliğime laf söyledi’. ‘Beni aldatıyordu, bir erkek olarak kaldıramadım’. Böyle söylüyorlar çünkü bu savunmaları ile haksız tahrik indirimi alabileceklerini düşünüyorlar. Ki bu kanıya kendiliğinden varmadılar. Yargı pratiği bu yönde cinsiyetçi pek çok kararla dolu. Bu davada da sanığın ‘Erkekliğime laf söylediğini iddia edersem kurtulurum cezadan’ düşüncesine kapılmasının tek nedeni, kendinden önceki kadın katillerinin benzer savunmalarla az cezalar almaları. O yüzden artık yargının yıllardır dillendirdiğimiz bu hususları ciddiye alıp kadın cinayetleri davalarında haksız tahrik indiriminden vazgeçmesi gerekmektedir” dedi.

Dosyaya getirilen gizlilik kararıyla gerçekler kamuoyundan gizlenmek istenmiş, ancak savcılığın, C.M. hakkında ‘bir suçu gizleme veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürme’, ‘konutta yağma’ ve ‘mağduru öldürecek şekilde cinsel saldırı’ suçlamalarıyla dava açtığı anlaşılmıştı.

 Duruşma, 25 Aralık’a ertelendi. (HÜRRİYET)

 


Yorumlar

H.Göktuğ Karacan

05.11.2015
Herkese merhaba,
Değer Deniz cinayeti hakkında change.org da başlatmış olduğum kampanyaya desteklerinizi bekliyorum.
Aşağıdaki linke tıklayarak imzalamanızı rica ederim.
https://www.change.org/p/de%C4%9Fer-deniz-in-katili-c-m-en-a%C4%9F%C4%B1r-cezaya-%C3%A7arpt%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n-adalet-bakanlik?recruiter=233901456&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink

Üye OlÜye Girişi