Dekolteci Prof a tepkiler büyüyor

 

Kadın ve Ailleden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf da adı Dekolteci Prof a çıkan İlahiyatçı öğretim üyesi Orhan Çeker i Tacizin tek sebebi olarak kılık kıyafet değil diyerek üstü örtülü eleştirdi

18.02.2011
Yazı Boyutu:  

Taciz suçunun sorumlusunun dekolte giyen kadınlar diyen Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker in açıklamalarıyla ilgili ilk kez konuşan Devlet Bakanı  Aliye Kavaf  "tek suçlu kılık kıyafet değildir" dedi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu nun düzenlediği bir konferansa konuşmacı olarak katılan Bakan Kavaf,  "Dekolte tecavüze davetiye çıkarır mı?" şeklindeki soruyu "Hayatın akışı içinde kişinin nerede nasıl giyineceğine dair genel geçer bir kural vardır. Bu sadece Türkiye de değil dünyanın her yerinde uygulanan bir kuraldır ama tacizin tek nedeni olarak kılık kıyafeti göstermek ya da onun arkasına saklanmak doğru değildir" diye yanıtladı.

ERSİN DEN FISAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU NA ÇAĞRI

TBMM İnsan Hakları Komisyonu  ve Kadın Erkek Frsat Eşitliği Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, "Dekolte Prof"a ve ona destek iki öğretim üyesinin görevden alınmasıyla ilgili girişimde bulunulması için üyesi olduğu TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu na başvurdu.

Ahmet Ersin, dilekçesinde, kadınları aşağılayan, taciz, tecavüz olaylarından kadını sorumlu tutarak bu saldırıları adeta hoş gören çağ dışı, sapık anlayış sahibi bu kişilerin kınanması, bu anlayışı öğrencilerine de aşıladıkları gerekçesiyle istifaları ve görevden alınmaları için girişimde bulunulması gerektiği"ni belirtti.

AKŞİT: TALİHSİZ AÇIKLAMA

Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit de Prof. Dr. Çeker in sözlerini "talihsiz açıklamalar" olarak nitelendirdi ve ilgili makamlara uyarılarda bulunacaklarını söyledi.

ŞEFKAT-DER DEN PROTESTO FAKSI

Şefkat-Der Genel Başkan Yardımcısı Ayfer Erel ve Şefkat-Der de kalan bir grup kadın da Çeker e protesto faksı gönderdi.

Erel, Türkiye de her yıl adli mercilere 10 binden fazla taciz ve tecavüz dosyası yansıdığını belirtti, Taciz ve tecavüz olaylarının sadece yirmide birinin adli mercilere yansıdığı düşünülürse ülkemizde durumun ne kadar vahim olduğu daha iyi anlaşılıyor. Böylesine önemli bir sorunun çözümü yerine dekolteli yaklaşım çok yanlış. Böylesine önemli bir sorunun ana kaynağının çözümü yerine dekolteli bir yaklaşım çok yanlış. Taciz ve tecavüzlere destek olmak, aldıkları cezalarda indirimlere gidilmesine sebebiyet verebileceği düşüncelerine yol açmak gibi tehlikeli bir durum ortaya çıktı."

İZMİR DE PROTESTO

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadınlar Birliği ve Emekli Subay Eşleri Derneği İzmir Şubesi üyeleri de İzmir de üzerine çarpı işareti konulmuş fotoğraflarını yırtarak Prof. Çeker i protesto etti.

Emekli Subay Eşleri Derneği İzmir Şube Başkanı Nevin Yenilmez, üç örgüt adına yaptığı açıklamada "Cinsel şiddet, erkek egemen toplumda kadın bedeni üzerindeki tahakkümün sürdürülebilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Orhan Çeker gibi zihniyetlerin varlığının, kadınların yaşama hakları için bir tehlike olduğunu düşünmekteyiz" dedi.

Çeker, AKP milletvekillerinin Meclis e sunduğu "cinsel saldırı suçu ile çocuklara ve reşit olmayana tecavüzden yargılananların hadım edilmesini" öngören tasarıyı yorumlarken tecavüz suçunun sorumlusunun dekolte giyen kadınlar olduğunu söylemiş, hangi kıyafetin tahrik edici sayılacağını belirlemek üzere de bir komisyon kurulmasını önermişti.  


Üye OlÜye Girişi