Demirel Devlet Töreniyle Uğurlandı

 

Süleyman Demirel’in naaşı, Ankara’daki devlet töreninin ardından memleketi Isparta’ya uğurlandı

19.06.2015
Yazı Boyutu:  

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in naaşı, Ankara'da Güniz Sokak’taki evinin önünde, Meclis’te ve Kocatepe Camii'nde düzenlenen törenlerin ardından defnedilmek üzere Isparta’ya gönderildi.

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in naaşı, Ankara’daki devlet töreninin ardından memleketi Isparta’ya uğurlandı.

Ankara'da Demirel’in Güniz Sokak’taki evinin önünde, Meclis’te ve Kocatepe Camii'nde tören düzenlendi.

 

Isparta’dan gül ve gülsuyu

Güniz Sokak'taki tören için kentte bazı yollar kapatıldı. Güven Hastanesi'nden naaşı, kortej eşliğinde evinin önüne saat 07:50'de getirildi. Burada askeri tören mangası tarafından cenaze aracından alınan naaşı, tekbirler eşliğinde bahçeye bırakıldı.

Demirel için saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törende konuşan eski Meclis Başkanı Hikmet Çetin “Demirel'in 20. yüzyılın ikinci yarısına damga vuran çok önemli bir siyasi olduğunu” vurguladı, “Hiç ödün vermediği konular demokrasi ve hukuk devletiydi” dedi.

Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in damadı CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de aile adına dua etti. Konuşmaların ardından, Çankaya Merkez Camisi İmam Hatibi Mehmet Doruk dua okudu.

 

MECLİS TÖRENİ

Güniz Sokak'taki törenin ardından Demirel'in naaşı Meclis'in Dikmen Kapısından geçirilerek, TBMM Şeref Kapısı önündeki tören alanına getirildi. Naaşın getirildiği sırada, Demirel'in fotoğrafının yanı sıra madalya ve nişanları da askerler tarafından taşındı.

Meclis'te düzenlenen törene Demirel'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra şu isimler katıldı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri, eski Başbakan Tansu Çiller, eski meclis başkanları Köksal Toptan, İsmet Sezgin ve Hikmet Çetin, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, HDP Antep Milletvekili Celal Doğan, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ahmet Özal ile çok sayıda siyasetçi.

Demirel’in naaşı Ankara’daki törenlerin ardından anıt mezarına defnedilmek üzere uçakla Isparta’ya gönderildi. (AS)

 

 


Üye OlÜye Girişi