Demokratların 'parayı ödeyen koltuğu kapar' yöntemi ifşa oldu

 

Guccifer 2.0 rumuzlu bilgisayar korsanı, ifşa ettiği yeni belgelerle Demokrat Parti'ye yapılan yüklü bağışların tam listesini yayınladı

15.09.2016
Yazı Boyutu:  
ABD'de Demokrat Parti'nin alt kanatlarından Demokratik Ulusal Komite'ye (DNC) yönelik siber saldırılar gerçekleştiren Guccifer 2.0 rumuzlu bilgisayar korsanı, ifşa ettiği yeni belgelerle Demokrat Parti'ye yapılan yüklü bağışların 'neler kazandırdığını' ortaya koydu. 

Daha önce kendisinin gerçekleştirdiği siber saldırılar için Rusya'nın suçlanmasından rahatsız olduğunu açıklayan Guccifer 2.0, daha önce DNC'ye ait 20 bin gizli belgeyi yayınlamış ve Demokratların seçim kampanyasını bitiren Bernie Sanders'a nasıl tuzak kurduğundan seçmenleri ikna yöntemlerine kadar pek çok bilgiyi deşifre etmişti. TAM LİSTE DE YAYINLANDI

 İlk kez Hillary Clinton'ın kullandığı e-posta sunucusuna kolaylıkla girilebildiğini ortaya çıkaran ve Guccifer rumuzunu kullanan Romanyalı bilgisayar programcısı Marcel Lehel Lazar'ın izinden giden Guccifer 2.0, yayınladığı yeni belgelerde iktidardaki Demokratların hükümetteki belirli koltukları partiye yüksek bağış yapan kişilere verdiklerinden ayrıntılı biçimde bahsediliyor. Belgelerde bu bağışların sahipleri ve edindikleri mevkiler tüm ayrıntılarıyla gösteriliyor.

ÖNCELİKLE BÜYÜKELÇİLİKLER DAĞITILIYOR

Buna göre en yüksek bağış sahiplerine yabancı ülke büyükelçilikleri veriliyor. Belgelerden birinde Matthew Berzun'a Demokratik Ulusal Kongre'ye 1 milyon 907 bin dolar ve Başkan Barack Obama'nın OFA (Organizing for Action) isimli STK'sına1 milyon 174 bin dolar bağışta bulunduğu için İngiltere Büyükelçiliğine atandığı belirtiliyor. Kirk Wagar'ın ise aynı şekilde DNC için 825 bin, OFA için ise 1 milyon 300 bin dolar bağışta bulunması sonucu Singapur'a büyükelçi olarak atandığı ifade ediliyor. Yine benzer meblağlarda DNC ve Obama'nın OFA örgütüne bağışlarda bulunan Julius Genachowski'nin 2009-2013 yılları arasında Federal İletişim Komisyonu'nun başkanlığını yürüttüğü, Frank Sanchez'in ise DNC, OFA ve Birleşik Federal Kampanya için 3 milyon 415 bin dolar toplayarak ABD'nin Genel Ticaret Müsteşarı olarak görevlendirildiği aktarılıyor.

'SİSTEMİMİZDEKİ YOZLAŞMIŞLIĞIN GÖSTERGESİ'

CNN'den yeni iddia: FBI, hacker saldırılarında Rus izi arıyor ABD Kongresi'nin eski üyelerinden Dennis Kucinich, Radyo Sputnik'e konuyla ilgili yaptığı açıklamalada "Maalesef parayı verenin koltuğu kaptığı bir politik sistemimiz olduğunun başlıca göstergelerinden birini bu örnekler oluşturuyor. Yüksek bağış yapana koltukların peşkeş çekilmesini teşvik eden bir sistem. Paranın herşeyi satın alabildiği yozlaşmış bir sistem. 'Parayı veren düdüğü çalar' yozlaşmışlığını teşvik eden bu kampanya finansman sistemi devam ettikçe bu örnekleri çok göreceğiz. Ancak bu sadece sistemdeki tüm siyasi partileri ilgilendiren bir konu. İki partiyi de kapsayan bir çürümüşlük. Liyakata önem vermek yerine kendisine hizmet eden, kurumsal çıkarları ön plana alan, halka götürülmesi gereken sağlık, eğitim, istihdam, çevrenin korunması gibi hizmetleri arka plana ittiren bir anlayış" ifadelerini kullandı.

DNC YİNE RUSYA'YI SUÇLADI

Öte yandan Demokratik Ulusal Kongre'nin yayınladığı açıklamada yapılan bu son ifşaatlar için yine Rusya suçlandı. DNC Başkanı Donna Brazile imzasıyla yayınlanan açıklamada, 'Daha önce de olduğu gibi Demokrat Parti'ye zarar vermek ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın ekmeğine yağ sürmek için onun da desteklediği Ruslar tarafından yapılmış yeni bir siber saldırı' ifadeleri kullanıldı. 

Siber saldırılar gerçekleştiren Guccifer 2.0 rumuzlu bilgisayar korsanının ifşa ettiği tam liste şöyle:

(Kaynak: Sputnik/Foto; © AFP 2016/ SAUL LOEB)

Üye OlÜye Girişi