Denizin ranta açılmasına protestoya gözaltı

 

Ordu Belediyesi denizi gelişigüzel dolduruyor, karşı çıkanlar gözaltına alınıyor

21.04.2016
Yazı Boyutu:  
Ordu Altınordu sahilinde yapılmak istenen kıyı dolgusuna karşı nöbet tutan Ordu Kent Platformu’ndan en az 10 kişi gözaltına alındı.Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, basına kıyı dolgusu ile yeni yürüyüş ve bisiklet yolu yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından kıyı dolgusuna karşı yargıya başvuran Ordu Kent Platformu, bir yandan da alanda bekleyip kamyonların geçişini engellemeye başladı. Bazı çevreciler,ş kamyonların geçişini engellemek için yola yattı.

Nöbet tutan platform üyeleri bu sabah gözaltına alındı. Kıyıyı korumak isteyenler; polise, zabıtaya ve şirket çalışanlarına çalışmalarla ilgili ruhsat sormaları üzerine ise ‘Dava açın’ yanıtını aldılar. Çalışma alanında proje ile ilgili herhangi bir levha bulunmazken bir eylemci yaşananları şöyle anlattı:

”Belediyenin başlatmış olduğu ruhsatsız ve hiçbir yasal dayanağı olmayan deniz doldurma işlemine, Ordu Kent Platformu bir haftadan beri karşı koymaktaydı. Dün akşam saatlerinde polis ve zabıta halkı dağıtmak istedi ama başarılı olamadı. Bu sabah tekrar dolgu yapılan alana gelerek, direniş çadırını yıktılar ve 11 arkadaşımızı darp ederek gözaltına aldılar.”

Platformun iletişim için kullandığı Facebook hesabından ise 10 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Kıyının doldurulmasına karşı çıkanlar bir de imza kampanyası başlattılar. İmza kampanyasının metni şöyle

”Denizi ranta açmaya çalışıyorlar”

”Birkaç gündür Ordu’da insanlar nöbette, çatışmada, mücadele içinde. Çünkü yıllardır korunan güzelim sahil yolunu bozup, denizi doldurup kendilerine yeni rant alanları açmaya çalışan bir belediye var; her gün her saat halkın yararına olmayan, kamusal alanı talan eden yeni projeler ile karşımıza çıkıyorlar. Şehrin en eski park alanını bir şirkete satıp(!) halkın itirazlarına ve olumsuz bilirkişi raporlarına rağmen otele dönüştürülmesine izin verdikten sonra şimdi de denizi ranta açmaya çalışıyorlar. Herhangi bir proje, plan, çevresel etki değerlendirilmesi, idari karar olmaksızın bir anda denizi doldurma çalışmalarına başladılar.

Denizin doldurulmasına ve yıllardır korudukları sahil yolunun bozulmasına tepki gösteren halk beş gündür orada ne olup bittiğini belgelemeye, yasal mücadele yürütmeye çalışıyor ve polisle, kimliğini göstermekten imtina eden sivil görünümlü kişilerle ve zabıtayla arbede yaşıyor. Halk, Pazartesi günü iş makinelerinin çalışmasını ve gelen harfiyatın denize dökülmesini engellemiş, ve nöbete başlamıştır. Ertesi gün gelen zabıta ve iş makineleri halkı alandan çıkarmaya çalışmış ancak halk direnmiş ve nöbete devam etmiştir. Bugün sabah erken saatlerde ise nöbet için kurulan çadırları belediye tarafından gönderilen kişilerce tahrip edilmiş ve direnen 11 kişi gözaltına alınmıştır. Hepimiz biliyoruz ki orada ses çıkarmaya çalışan bu insanlar şehrin gerçek sahipleridir ve belediye dediğimiz yürütme erkinin halkını bilgilendirmekle, onun yararına çalışmakla ve orada yaşayan insanları dinlemekle yükümlüdür!

Anlatılacak çok şey var, zira Ordu kenti büyükşehir belediyesi olduktan ve AKP yönetimine geçtikten sonra kentin birçok yönüyle dokusu tahrip edilmiş, yeşil alanları betona çevrilmiş, yasa dışı inşaat çalışmaları yürütmüşlerdir. Ancak her şeyden önce, şu anda çok acil olarak belediyenin hukuksuz, plansız, projesiz yürüttüğü geri dönüşü zor olacak sahil yağmasını durdurmalıyız.

Ordu Kent Paltformu şu an yoğun bir şekilde çalışmakta ve herkesin desteğini beklemektedir. Duymayan, bilmeyen kalmasın!” (
(Siyasi Haber)

Üye OlÜye Girişi