Denizli'de 5,5 büyüklüğünde deprem: Bazı evler yıkıldı

 

Merkez üssü Acıpayami lçesiolan deprem çevre illerde de hissedildi. Depremin merkezi Acıpayam Yeniköy'de 151 evde 6'sında büyük hasar meydana geldi.

20.03.2019
Yazı Boyutu:  
Denizli'nin Acıpayam ilçesinde bu sabah saat 09.34 sıralarında 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Paniğe yol açan depremin Acıpayam'ın bazı köylerinde ciddi hasara yolçtığı bazı binaların bacalarının yıkıldığı belirtildi.

Depremin merkezi olarak belirlenen Yeniköy'da 6 evin oturulamayacak durumda belirlendi. Yeniköy muhtarı ağır hasarlı 5-6 binamız var dedi. Gedikli muhtarı da 45 haneli köylerinde bazı evlerin çatılarında hasar meydana geldiğini 4-5 ahırın yıkıldığını ifade etti.Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer okullarda eğitimin devam  ettiği sırada meydana gelen depremin korku ve paniğe  yol açtığını, bu yüzden ilçede okulların bugün tatil edildiğini söyledi.

Denizli'deki deprem İzmir, Antalya, Burdur,Isparta'da da hissedildi. 

5,5 şiddetindeki depremin ardından  4,5- 4,8  ve 4,2 şiddetinde artçı depremler daha belirlendi. saat 10.03'e kadar 9 artçı sarsıntı meydana geldiği ifade edildi.

Can ve mal kaybının olmadığı bazı binalarda hasara yol açan depremin şiddeti Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesine göre 5,6 olarak açıklandı.

Denizli Vali Vekili Turan Atlamaz ilk gelen bilgilere göre  depremin can ve  mal  kaybına yol açmadığını,bazı köylerde yıkılan evlerin ise eski toprak metruk evler olduğunu söyledi. Vali Vekili, basını da yıkılmış eski binaların görüntülerini vererek panik havası yaratmaktan kaçınmaları konusunda uyardı.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Karahöyük köyünde bir binanın yıkıldığı, bunun dışında büyük bir hasarın söz konusu olmadığını söyledi.

Türk Kızılay ekipleri bölgeye hareket etti

İzmir'de konuşlu Kızılay Bölge Afet Müdahale ekipleri, deprem haberinin ardından Denizli'nin Acıpayam ilçesine hareket etti.

Kızılay Denizli Şube görevlileri deprem bölgesinde ilk incelemelere başlarken, bölgede ihtiyaca yönelik sıcak yemek ve barınma üniteleri de hazır hale getirildi. 
Üye OlÜye Girişi