Depremzede çocuklar kaçırılıyor

 

Depremin yerle bir ettiği Haiti’de, hastanelerdeki 15 kadar çocuğun kaybolduğu açıklandı

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilisi Jean-Luc Legrand, 25_dunya_haitili_cocuklar.jpghastanelerdeki 15 kadar çocuğun kaybolduğu ve ebeveyni tarafından götürülmediğine ilişkin bilgi aldıklarını belirtti.
       
Legrand, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, “UNICEF’in Haiti’de yıllardır çalıştığını, çocuk ticareti sorununun daha önce de bu ülkede mevcut olduğunun bilindiğini ve ne yazık ki bu ticaret ağlarının birçoğunun uluslararası evlat edindirme pazarıyla bağlantısı olduğunu” ifade etti.
       
Bu durumla tsunami felaketinde de karşılaştıklarını belirten Legrand, ağların felaket sırasında hemen etkin hale geldiğini ve çocukları kaçırmak ve ülke dışına çıkarmak için devletin zayıflığından faydalanıldığını vurguladı.

106 HAİTİLİ ÇOCUK EVLAT EDİNİLMEK ÜZERE HOLLANDA’YA GİDİYOR
 
Haiti depreminin ardından 100 kadar Haitili çocuğun evlat edinilmek üzere Hollanda’ya gönderildiği bildirildi.Evlat edinilme süreci başlatılan 106 çocuğun bugün Amsterdam’a ulaşacağı belirtildi. Çocuklardan 92’sinin Hollandalı, 14’ünün Lüksemburglu ailelerce evlat edinileceği kaydedildi.
       
Hollanda Adalet Bakanlığı, çocukların evlat edinilmeleri sürecinin hızlandırıldığını açıkladı.
       
UNICEF’ten yapılan açıklamada, ebeveynleri ölen ya da bulunamayan çocukların öncelikle akrabaları ile yaşamaları tavsiye edilmiş ve çocukların diğer ülkelerden evlat edinilmelerinin son seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilmişti.


Üye OlÜye Girişi