DEÜ'den İzmir kokusuna bilimsel araştırma!

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hotar, kimine göre çürük yumurta, kimine göre tüp kokusunu andıran pis kokunun kaynağını bulmak için 10 kişilik araştırma ekibi oluşturdu.

14.09.2018
Yazı Boyutu:  
İzmir’de son günlerde nedeni henüz kesinleşmeyen kokuyla ilgili tartışmalar sürüyor. Konuyla ilgili hareket geçen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın, üniversite bünyesinde bir çalışma ekibi oluşturdu. Akademisyenlerden oluşan ekip, kokunun nedeni araştırıp çözüm önerisinde bulunacak.

zmir’de kent genelinde etkili olan ve İzmirlileri isyan ettiren pis kokunun tam olarak neden kaynaklandığıyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Muhalif partilerin de gündemindeki konuyla ilgili DEÜ’nden önemli bir adım geldi.

SORUNUN NEDENİNİ BULUP ÇÖZÜM ÖNERİSİ GETİRECEKLER

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar öncülüğünde kurulan ve akademisyenlerden oluşan çalışma ekibi 10 gün içerisinde kokunun nedeni araştırıp çözüm önerisini sunacak. Konuyla ilgili konuşan Hotar, “Kentimizdeki kokuyla ilgili hava, su, deniz kirliliği ile ilgili akademisyenlerimizi topladık. Onlarla çalışma tarzımızı belirledik. Bir hafta 10 gün sonra alanlardan elde edilen verileri toplayıp kokunun sebebini açıklayacağız. Ayrıca bilim dünyasının bu konuyla ilgili çözüm önerilerini ifade edeceğiz. DEÜ olarak da bir katkı koymuş olacağız” dedi. 

Üye OlÜye Girişi