'Devlet Başkanlığı için iki dönem şartı kalksın'

 

Çin Komünist Partisi, ülkedeki devlet başkanlığı için üst sınır olan iki dönem şartının kaldırılması teklifinde bulundu. Gelen tepkiler üzerine Çin Lideri Şi Cinping, 'Kimsenin Anayasayı değiştirmeye gücü yetmez' dedi.

26.02.2018
Yazı Boyutu:  
Şinhua Ajansı’nda yer alan haberde, Çin Devlet Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı görevi için anayasadaki iki dönemlik üst sınırın kaldırılmasını öngören yasa tasarısı parlamentoya sunulacağı belirtildi.

Çin Anayasası’na göre ülkede devlet başkanları 5 yıllığına seçiliyor, en fazla iki dönem görev yapabiliyor.

Anayasa değişiklik paketinin içinde yer alan öneri, Çin Komünist Partisi'nin 5 Mart'ta yapılacak Ulusal Kongresi'nde oylanacak.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mao'dan sonra en güçlü lideri olarak görülen Şi Cinping ilk kez 2013'te, ikinci kez geçen yıl geçildi.

64 yaşındaki Şi'nin görev süresi 2023'te dolacak. Ancak Şi'nin 2033'e kadar devlet başkanlığı görevinde kalmayı istediği söyleniyor.

Teklif aynı zamanda parti liderliğini ve başkomutanlık görevini yürüten Şi'ye ömür boyu iktidarın yolunu açıyor.Resmi haber ajansı Şinhua'nın aktardığına göre Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politbürosu'nun çalışma oturumunda konuşan Devlet Başkanı Şi Cinping, Anayasa'nın önemini vurguladı.

Şİ: ANAYASA VE KANUNLARA KARŞI HER HAREKET CEZALANDIRILMALI

Şi "Hiçbir kişi ya da kurumun Anayasa'nın ya da kanunların sınırını aşma ayrıcalığı yoktur. Anayasa ve kanunlara karşı her hareket cezalandırılmalıdır" dedi.

?Modern bir sosyalist Çin'i inşa etme yolculuğuna atılarak ve Çin'in ulusal canlanma rüyasını gerçekleştirerek göreceli bir refah toplumu oluşturmada kesin bir zafer kazanılmasında Anayasa'nın önemini vurgulayan Şi,Çin'in sistemini modernize etme ve yönetim kapasitesini güçlendirmede Anayasa'nın sahip olduğu işlevlerin tamamen kullanılması gerektiğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı, ülkesinin ÇKP liderliğinin organik birliğine, halk tarafından ve hukuk temelli yönetilmesine bağlı kalması gerektiğini de ifade etti.

ÇİN'İN İLK ANAYASASI 1954'TE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

1982'de 5. Ulusal Halk Kongresi ise şu anda mevcut olan Anayasa'yı yürürlüğe sokmuştu. Anayasada 1988, 1993, 1999 ve 2004 yıllarında değişikliklere gidilmişti.

Anayasa'nın gelişiminin güçlü ve refah içinde bir ülke inşa etmede bir anayasanın yürürlüğe girmesinin ne kadar elzem olduğunu gösterdiğini söyleyen Şi, mevcut anayasanın  Çin'in sosyalist devrim, inşa ve reform deneyimi temelinden geliştiğini belirtti.

Sadece ÇKP liderliği altındaki bir anayasanın halkın iradesine tam olarak ifade etme hakkı verdiğini  tarihin gösterdiğini savunan Şi,  ÇKP'nin Anayasa'nın rolünün önemine yüksek değer verdiğini söyleyerek onun özünü teşvik etmek ve bilgeliğini yaygınlaştırmak için daha fazla çalışma yapılması çağrısında da bulundu.

GLOBAL TIMES: YANLIŞ BİLGİLENDİRME VE DIŞ GÜÇLERİN MÜDAHALESİ ÇİN KAMUOYUNUN ÜZERİNDE ETKİLİ OLACAKTIR

ÇKP, Çin Devlet Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı görevi için anayasadaki iki dönemlik üst sınırın kaldırılmasını öngören yasa tasarısı parlamentoya sunacağını duyurmuştu.

Önerinin kabulü halinde Şi'nin, mevcut görev süresinin dolacağı 2023'den sonra da bir veya birkaç dönem daha ülke liderliği görevini sürdürmesinin önü açılacak. Plan, Çin'in sosyal medya platformu Weibo'da bazı kullanıcılar tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

Ülkenin çok okunan resmi gazetesi Global Times'da yer alan editoryal makalede de  anayasa değişkliğinin Devlet Başkanı'na sınırsız süre boyunca görevde bulunma hakkı tanımadığı savunuldu.

Eleştirileri partiye yönelik bir müdahale çabası olarak yorumlayan Global Times "Ne zaman Çin reform ve önemli kararlar üzerinde tartışsa kamuoyu üzerindeki etkisine kafa yorulur. Yanlış bilgilendirme ve dış güçlerin müdahalesi Çin'deki kamuoyunun üzerinde etkili olacaktır" ifadelerine yer verdi.
(SputnikNews- Reuters)
 

Üye OlÜye Girişi