Devlet Mor Çatı ya desteğini kesti

 

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çucukçu, Beyoğlu Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ile protokolün yenilenmeyeceğini söyledi

14.01.2009
Yazı Boyutu:  
nimet_cubukcu.jpg Mor Çatı İle İstanbul Beyoğlu Kaymakamlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı arasındaki işbirliği 31 Aralık 2008’de sona ermiş, kaymakamlık artık kadın sığınma evine ödenek vermeyeceğini belirtmişti. Konuyu Meclis’e taşıyan DTP Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır, yasanın nüfusu 50 bini geçen belediyelere sığınak açma yükümlülüğü getirdiğini hatırlatarak uygulamanın nedenini sordu.

SHÇEK’e ‘sığınacaklar’

Önergeye yanıt veren Nimet Çubukçu Mor Çatı’nın 200’te Dünya Bankası’ndan aldığı koşullu fonla çalışmalarını başlattığını hatırlatarak, “İlgili kaymakamlığın parasal desteğini çekmesiyle kapatılmakla karşı karşıya kalmıştır’ dedi.Nüfusu 50 bini geçen belediyelerin böyle bir yükümlülüğünün bulunduğu ancak bütçe ayırmadıklarını belirten Çubukçu, sözleşmenin yenilenmeyeceğini bildirdi. Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) kendi teşkilat yapısı içinde kadın konuk evleri ve hizmetleri yürüttüğünü belirten Çubukçu, İstanbul Valiliği’ne bir yazı gönderilerek, söz konusu sığınma evinde kalan kadınlar ve çocukların mağdur olmaması için kaymakamlık ile SHÇEK’in işbirliği yapmasını istediklerini belirtti.
Böylece, çoğunluğu aile içi şiddetten kaçan kadınlardan oluşan Mor Çatı sakinlerine yol görünmüş oldu. Bakanın yanıtını değerlendiren Bayındır ise, Mor Çatı’nın yaşatılması gerektiğini, yasaların, böyle kurumları desteklenmesi görevi verdiğini tekrar hatırlattı.
mor_cati.jpg
‘Şiddetle mücadelenin öznesiyiz’

Konuyla ilgili Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Biz sığınağın psikolog, avukat, psikiyatr, doktor, pedagog gibi çok önemli ihtiyaçlarını gönüllülerimizle temin ediyorduk. Kaymakamlık, Mor Çatı çalışanlarına 31 Aralık itibariyle kendileriyle çalışmayacaklarını bildirdi, çünkü ödeneğin olmadığını söyledi. Biz kadın örgütüyüz, şiddetle mücadelenin öznesiyiz. Mor Çatı’nın kaynak oluşturulmayarak, sığınak çalışmasından dışlanması rastlantı değildir. Sığınak çalışmasında femistler ve kadın örgütleri göz ardı edilmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz”.

Üye OlÜye Girişi