Din Kültürü dersi öğretmeni 'Hıristiyan' diye açığa alındı

 

Hristiyan öğretmenin bakanlıkça açığa alınması müfredata aykırı. Çünkü müfretta, din kültürü dersi verenlerin Müslüman olması gibi bir şart yok.

08.11.2019
Yazı Boyutu:  
Aydın’da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi veren öğretmen Hıristiyan olduğu için hedef gösterildi, akabinde bakanlık öğretmeni açığa aldı. Oysa söz konusu dersi verecek öğretmenlerin Müslüman olması şartı yok. Müfredat da ilgili dersin ‘herhangi bir dini inancı anlatmadığını, sadece ahlak bilgileri ve din kültürü hakkında bilgiler içerdiğini’ söylüyor.

Aydın Kuşadası’ndaki Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi’nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine giren öğretmen hedef gösterildikten sonra açığa alındı.

Öğretmenin hedef gösterilme nedeni ise Hıristiyan olması.

Milli Gazete “Din dersine Hıristiyan öğretmen” başlıklı haberi ile öğretmen Esma B. K.’yı hedef alırken, harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı okula müfettiş gönderdi.

Müfettişler soruşturma başlattı ve Hıristiyan Haber’in aktardığına göre öğretmen B.K. bakanlıkça açığa alındı.

Nasıl hedef gösterildi?

Milli Gazete söz konusu haberinde öğretmeni “misyonerlik faaliyeti yürütmekle” suçlamış, bakanlığı harekete geçmeye çağırmıştı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine Hıristiyan bir öğretmenin girmesini suç gibi yansıtan gazete, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bazı yetkililer ile görüştüğünü ve öğretmenle alakalı gerekli adımların atılacağı yönünde bilgi edindiğini duyurmuştu.

Gazete Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini verecek öğretmenlerin Müslüman olması gerektiğini savunmuştu.

Öğretmen dava açmaya hazırlanıyor

Linç kampanyasının mağduru olan öğretmen B.K., avukatı aracılığıyla kendisini hedef gösteren medya kuruluşları hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Müfredat ne diyor?

Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kaldırılmasıyla ilgili başvurularda Milli Eğitim Bakanlığı “bu dersin herhangi bir dini inancı anlatmadığı, ahlak bilgileri ve din kültürü hakkında bilgiler içerdiği” savunması yapmıştı.

Bakanlık tarafından yapılan müfredat değişiklikleriyle de bu savunmayı destekleyecek düzenlemeler yürürlüğe konmuş; belli bir dini öven veya propagandasını yapan ifadeler müfredattan ve ders kitaplarından ayıklanmıştı.

Yani Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin “öğrencilerin dinini öğrenmesi için” müfredata konulduğu yönünde bir kaide yok.

Öte yandan öğretmenlik şartları arasında da “Müslüman olma” koşulu yer almıyor.Öyle ki Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından Tebliğler Dergisi’nin Ocak 2018’de 2724 numaralı sayısında yayınlanan çizelgede, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği için ilgili fakültelerden mezun olmanın yeterli olduğu belirtiliyor.

Yani herhangi bir inanca mensup veya inançsız birinin öğrencilere Ahlak Bilgisi ve Din Kültürü dersi vermesinde kanunen bir engel bulunmuyor. (GazeteKarınca)


Yorumlar

Selma gharibo

27.12.2019
Öğretmen hanım yasal olarak ne gerekiyorsa yapsın, hatta avrupa insan hakları konseyine bile şikayette bulunsun. Eğer devlet kendi çıkardığı yasayı bilmiyorsa, bu demektir ki mahalle dedikodularına, media kışkırtmalara meydan veriliyor. O zaman herkes birbirini şikayet etsin, insanlar haksız yere cezalandirilsin hatta bazı cahil ülkelerde olduğu gibi çok basit bir ıftira ile linç edilsin. Ohh ne alâ texas mi burası? Hakkını ara öğretmenim, başkalarına tahammülü olmayanlara göster adaleti

Üye OlÜye Girişi