DİSK Basın-İş: Bayram etme sırası bize de gelecek

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan DİSK üyesi Basın-İş Sendikası "Bayram etme sırası bize de gelecek" dedi

10.01.2019
Yazı Boyutu:  
DİSK Basın-İş Sendikası 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yayımladı. Açıklamada siyasilerin ve patronların, 10 Ocak tarihinde gazetecilere verilen hakların bugün kırıntısının dahi kalmamasını kutluyor olabileceği ifade edilen açıklamada "Patronlar 'bayram' yapadursun, grevleri yasaklayıp, kriz bahanesi ile kârını artırsın. Ama bu devran böyle gitmez, bayram etme sırası bize de gelecek" denildi.
 
Açıklamanın tamamı şöyle:
 
Patronların günü…
 
Siyasiler, peş peşe 'Çalışan Gazeteciler Bayramı'nı kutluyor, ziyaretler için hazırlık yapıyor. 10 Ocak basın çalışanları ile çalıştıranlar arasındaki iş ilişkisini düzenleyen kanun ile bazı haklar verilmesinin yıldönümü. Bayramın kökeni ayrı bir tartışma konusu, ama insan ister istemez soruyor; bayram yapacak ne var?
 
Hapisteki gazetecilerin uzayıp giden listesi olamaz, mahkemelerin yağdırdığı hapis cezaları nedeniyle hapse gireceği günü bekleyen gazeteciler de bayram konusu olamaz. Peki ya havuz medyası sayesinde çalışanların alternatifsiz kalması ve her gün kötüye giden çalışma koşullarına 'evet' demek zorunda kalması? Yok o da olamaz. Gazetelerin arka arkaya kapanması, medya gruplarının işten çıkarma operasyonlarında birbiri ile yarışması hiç olamaz.
 
Aslında bu tabloya bakınca siyasilerin ve patronların bayram etmesi normal. 10 Ocak tarihinde gazetecilere verilen hakların bugün kırıntısının dahi kalmamasını kutluyor olabilirler.
 
Patronlar "bayram" yapa dursun, grevleri yasaklayıp, kriz bahanesi ile karını artırsın. Ama bu devran böyle gitmez, bayram etme sırası bize de gelecek. (Etha)


Üye OlÜye Girişi