DİSK'ten 10 bölgede vergi daireleri önünde asgari ücret eylemi

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 10 bölgede vergi daireleri önünde yaptığı açıklamalarda, asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir düzeye yükseltilmesini ve vergiden muaf tutulmasını talep etti.

9.12.2020
Yazı Boyutu:  
DİSK'in 10 bölgede yaptığı ortak açıklamada, 2021 asgari ücretin belirlenme sürecinin, ekonomik kriz ve Covid-19 salgınının yarattığı ağır sosyal ve ekonomik tahribat altında başladığı kaydedildi.

Diyarbakır, Antep, Kocaeli, Eskişehir, İstanbul, Kayseri ile Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Trakya bölgelerinde yapılan eylemlerde okunan ortak metinde, 2021 asgari ücretin belirlenme sürecinin, ekonomik kriz ve Kovid-19 salgınının yarattığı ağır sosyal ve ekonomik tahribat altında başladığı belirtildi.

Türkiye’de 10 milyon civarında işçinin asgari ücret altında veya asgari ücrete yakın bir ücretle çalıştığı vurgulanan açıklamalarda, "İşsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme asgari ücret düzeyinden etkileniyor. Ayrıca, asgari ücretin artışı, genel ücret artışlarını da etkiliyor. Özellikle salgın döneminde büyük önem taşıyan kısa çalışma ödeneği de asgari ücrete oranla hesaplanıyor. Bu koşullar altında asgari ücret salgının yarattığı kayıplara ve ekonomik krize karşı çalışanları korumanın en önemli aracıdır" dendi.

KAZANDIĞIMIZIN ÜÇTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR

Asgari ücretlinin kayıplarının telafi edilmesi için vergi adaletinin de sağlanması gerektiği belirtilen açıklamalarda "Asgari ücretten yapılan vergi ve diğer kesintiler asgari ücretin niteliği ile bağdaşmamaktadır. Dolaylı-dolaysız vergi ve diğer kesintileri dikkate aldığımızda işçinin eline brüt asgari ücretin sadece yüzde 67’si net harcanabilir ücret olarak geçmektedir. Yani işçinin kazandığı üç liranın biri vergilere ve kesintilere gitmektedir. Asgari ücretli bir işçinin brüt ücretinden damga vergisi, gelir vergisi, primler ile KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler de hesaba katıldığında 1000 TL’ye yakın bir kesinti olmaktadır. Yani 2 bin 943 TL brüt asgari ücretin yalnızca 1960 TL’si işçinin eline harcanabilir olarak geçmektedir. Bir başka ifadeyle asgari ücretli işçi yılın 122 günü vergi ve diğer kesintiler için çalışmaktadır" denildi.


ŞİRKETLERİN VERGİLERİ SIFIRLANIYOR

"Vergide adalet olmadan ücrette adalet olmaz" denilen açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

"Üstelik pandemi koşullarında, yani işçiler ciddi bir yaşam savaşı içinde iken asgari ücret üzerindeki bu vergi ve kesinti yükünün kaldırılması bir tercih değil sosyal devlet olmanın bir zorunluluğudur. Asgari ücrete vergi muafiyeti ve sigorta prim desteği sağlanarak, şu anki asgari ücret seviyesinde bile işçinin eline 2 bin 943 TL geçecektir. Bir başka ifadeyle şu anki asgari ücretin net ödenmesi halinde dahi asgari ücret 620 TL fazla olacaktır. Sosyal devletin gereğini yapmak, asgari ücretten alınan vergiyi kaldırmak ülkeyi yönetenlerin, siyasi iktidarın sorumluluğudur. Bunun yanında asgari ücretin tanımı gereği, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden de vergi alınmamalıdır."

AGİ HARİÇ ASGARİ ÜCRET 2 BİN 103 LİRA

Ülkeyi yönetenlerin asgari ücret konusunda da başarı hikayeleri anlattığı vurgulanan açıklamalarda, "Asgari ücretin dolar ve altın karşısındaki kaybından hiçbir biçimde bahsedilmemektedir. Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip 4 ülkeden biri olduğu gerçeği yok sayılmaktadır. Bu masalda asgari geçim indirimi hilesine başvurulmaktadır. AGİ’nin dahil edilmesiyle net asgari ücret olduğundan yüksek gösterilmeye başlandı. 2020 itibarıyla Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç net asgari ücret 2 bin 324 TL değil aslında 2 bin 103 TL’dir. İşveren tarafından işçiye ödenen net asgari ücret budur. 2008’de AGİ’nin asgari ücrete dahil edilmesi, asgari ücretin görünenden fazla arttığı yanılgısına yol açmaktadır."

DİSK’İN TALEPLERİ

DİSK asgari ücret konusunda atılması gereken adımları şöyle sıraladı:

  • "Salgın döneminde asgari ücret farklı hesaplanmalıdır. Brüt asgari ücret net olarak ödenmelidir.
  • 2021 asgari ücreti Covid-19 salgınının hanelere getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır.
  • Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır.
  • Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır.
  • Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır.
  • Asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.
  • Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret bütün işçi ve memurlar için ortak saptanmalıdır.
  • 2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır."


Üye OlÜye Girişi