Diyanet: Toplumun yükselmesi için Kur'an eğitimi şart

 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, toplumun yükselmesi için Kur'an eğitiminin şart olduğunu söyledi.

01.09.2019
Yazı Boyutu:  
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Muslu, "İmanlı ve şuurlu bir nesil yetiştirmenin yolu şüphesiz Kur'an eğitiminden ve onu yaşamaktan geçmektedir" diye konuştu.

Muslu, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfı tarafından Gaziantep'teki Hayriye Büyükekşi Camisi'nde düzenlenen '35. Hoşgör Hafızlık Merasimi'nde yaptığı konuşmada, hafızlığın İslam alemi için çok önemli olduğunu söyledi.

Toplumun yükselmesi için Kur'an eğitiminin şart olduğunu ifade eden Muslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İmanlı ve şuurlu bir nesil yetiştirmenin yolu şüphesiz Kur'an eğitiminden ve onu yaşamaktan geçmektedir. Bu çerçevede ahlaklı, güvenilir, idealleri olan ve sorumluluk sahibi bireylerin yetişmesi için sağlıklı bir din eğitimi verilmesi gerektiği yadsınamaz gerçektir. Toplumun yükselmesi, ülkemizin madden ve manen kalkınması, Kur'an'la bütünleşmiş ve Peygamber Efendimiz'in ahlakını kuşanmış nesillerin yetişmesine bağlıdır. Böyle bir anlayışın filizlenmesi, ülkemizin ve dünyanın daha güvenli ve mamur hale gelmesini de temin edecektir. Hafızlık bu anlamda büyük bir nimet ve berekettir."

Hafızlığın bereketinin sadece kendisiyle sınırlı olmadığına dikkati çeken Muslu, "Hafızın annesi, babası, ailesi, köyü, mahallesi, kısacası yaşadığı çevre de bu bereketten nasiplenir. Çünkü hafız, Allah'ın kitabı için kendisini seçtiği ve emanetini yüklediği özel bir insandır. Dolayısıyla onlara yakışan insanın yaradılış gayesine, Kur'an'ın gönderiliş hikmetine uygun bir idealin peşinde koşmalarıdır" diye konuştu.MUSLU KİMDİR?

1964’te Muğla'nın Fethiye ilçesinde dünyaya geldi. 1974’te ilkokulu, 1984 yılında İzmir İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. 1988 yılında MÜ İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu.

1993’de İstanbul’da Kur'an Kursu Öğreticisi olarak göreve başladı. 1994'de MÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı İslam Felsefesi Bilim Dalı'nda "Bilim Uzmanı" unvanını aldı.

1997'de Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi'nde 12. dönem Hizmet İçi Eğitim Kursu'nu tamamlayarak vaiz olarak atandı. Aynı yıl SAÜ İlahiyat Fakültesi’ne intisap etti.

2002'de MÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Tasavvuf Bilim Dalı'nda doktorasını tamamladı.

2006 yılında "Doçent" unvanı aldı. 2011 yılında SAÜ İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı profesörlük kadrosuna atandı.

2012 yılında İÜ İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı'na öğretim üyesi olarak naklen atandı.

16.02.2013 tarih ve 28561 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/96 sayılı kararname ile İzmir İl Müftülüğüne görevlendirildi.

13.03.2018 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı’na atandı. Evli ve dört çocuk babası olan MUSLU, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

(Diyanet resmi internet sitesi)


Üye OlÜye Girişi