Diyanet'e göre 'sapıklık' olan Deizm dernekleşti

 

Kurucu Başkanlığı'nı Özcan Pali'nin üstlendiği Türkiye'nin ilk "Deizm Derneği", Allah'a inanıyor ancak, dinleri ve peygamberleri tanımıyor.

15.10.2018
Yazı Boyutu:  
Bir süre önce siyaset gündemine de taşınan ve Diyanet İşleri Başkanı'nın 'sapıklık' olarak değerlendirdiği 'deizm'i savunan bir dernek kuruldu.

Deist bir grup İstanbul’da ‘Deizm Derneği’ kurdu. Deizm bir süre önce siyasi gündemi meşgul eden, gençlerin Deizm’e yönelmesi tartışmalarının ardından Türkiye’de ‘deist’ bir dernek de kuruldu.

“Siyasi otoritenin ve payanda olan otoritelerin yoğun hakaretine ve ötekileştirmesine maruz kalan Deizm düşüncesi ‘devlet eli’ ile dernekleşerek güç kazandı” denilen kuruluş ilanında şu açıklama yer aldı: “13.06.2018 tarihinde başvuruda bulunan 12 kurucu üye, 18.09.2018 tarihinde İstanbul Valiliği’nce onaylanmış tüzüklerini alarak resmen Deizm Derneği’ni kurmuş oldular.”

"ADEM VE HAVVA GİBİYİZ"

Derneğin başkanlığını yapan ve açılışta konuşan Özcan Pali ise, “Hiçbir dine mensup olmadığımızdan dolayı bizlere ağır hakaretlerde bulunuldu, onurumuz incitildi. Hükümetin başında bulunan otoriteler bizlere ‘sapık’ bile dediler. Bizler öncelikle ‘Adem ve Havva’ gibiyiz. Bizler gibi onlar da hiçbir dine mensup değillerdi. Onların ne kitabı ne dini ne de peygamberi vardı, onlar yalnızca Allah’a inanıyorlardı. Bizler de onlar gibiyiz. Eğer bize sapık diyorlarsa Âdem ve Havva’ya da sapık demiş oluyorlar” dedi.

Dernek deklarasyonunda ise “Dünyayı Deistirelim!” sloganı kullanıldı.

DEİSLER ALLAH'A İNANIYOR, PEYGAMBERLERİ TANIMIYOR

Derneğin kuruluş ilanında ‘inanışları’ şöyle anlatıldı:

Deistler Allah’ın varlığını inanır ancak dinler ve peygamberlere inanmaz. Aşkın bir Yaratıcının olduğuna kanaat eden ancak tüm dinlerin insan ürünü olduğunu dile getiren felsefi düşünce. (Gazete Duvar)

Üye OlÜye Girişi