DiyanetKapatılsın etiketi 'Trending Topic'  oldu

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'bulûğ çağı' tanımlamasına siyasi partilerden ve sosyal medyadan tepkiler yağıyor.

03.01.2018
Yazı Boyutu:  

Twitter'ın Türkiye'deki kullanıcıları arasında #DiyanetKapatılsın etiketi 'Trending Topic' listesinin başında.

Bazı sosyal medya kullanıcıları Diyanet'e #DiyanetKapatılsın etiketiyle tepki gösterirken, bazı kullanıcılar ise #DiyanetVarolsun etiketiyle Diyanet'in yanlış anlaşıldığını ve tartışmaların Türkiye'ye zarar verme amaçlı olduğunu düşünüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesindeki Dini Kavramlar Sözlüğü'nde yer alan "İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir" ifadeleri eleştirilmişti.

Kadın ve çocuk dernekleri, ifadelerin "çocuk istismarı" içerdiğini belirterek, ifadeleri eleştirmişti. Diyanet, tartışma yaratan tanımlaması üzerine internet sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır."

Sosyal medyada gelen tepkilerden bazıları şöyle:
Diyanetimizin Üzerinden algı operasyonu oluşturup kafaları karıştırmak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, Allah'ın izniyle Başaramayacaklar, 3-5 Çapulcuya Ülkemizi teslim etmeyeceğiz, algı operasyonu yapanların gezi'de ne yaptıklarını bu millet çok iyi biliyor 
Bildir

Yıl olmuş 2018.,Bu kendini bilmez cahil zihniyet hala aynı.
Tek dertleri islam. Mesele hristiyanlık, yahudilik olunca sus pus olurlar, ama mesele islam olunca esip gürlerler. Boş teneke çok tıngırdar.@diyanetbasin @trtdiyanet
Bildir

Üye OlÜye Girişi