Diyanet'ten gençlere 'Cool' değil 'kul' olun çağrısı

 

Diyanet'in dergisinde gençlere Ramazan orucunun 'e-oruç'la birleştirilmesi önerilerek, "Cool olmak yerine kul olun" denildi.

11.05.2018
Yazı Boyutu:  
Diyanet İşleri Başkanlığınca yayımlanan aylık ‘Diyanet’ dergisinde, teknoloji bağımlılığıyla ilgili bir yazıya da yer verildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Kılıç, ‘e-Oruç’ başlıklı yazısında, teknolojinin hayata getirdiği değişikliklere değindi.

Kılıç, bu gelişmelerin insan hayatına kolaylıklar sağladığı gibi birtakım zorlukları da beraberinde getirdiğine dikkati çekerek, özellikle son yıllarda televizyon, internet ve cep telefonu gibi iletişim alanındaki teknolojilerin sosyal ilişkileri şekillendirdiğini ifade etti. Kılıç, teknolojiye karşı gelme ve tümüyle reddetmenin anlamlı olmadığını de vurgulayarak, “İşte tüm bu kaygı verici gelişmelerin öncelikle farkında olmak ve daha sonra da buna bir tavır almak gerektiğini düşünmekteyiz. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Kanaatimce bu e-oruç’la mümkün olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

'KUL OLMAK İÇİN ÇİFT MESAİ YAPIN'

İnsanların “cool” olmak için son model cep telefonu alarak önce borçlanıp sonra gece gündüz çalıştıklarına işaret eden Prof. Dr. Kılıç, insanların “kul” olmak için çift mesai yapmaları gerektiğini belirtti.

Üye OlÜye Girişi