Diyarbakır'da 33 işyerine Mor Bayrak

 

Kadın istihdamını artırmak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, iki yıl içinde en az yüzde 10 kadın çalışanı olan 33 işyerine Mor Bayrak dağıttı.

30.09.2016
Yazı Boyutu:  
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadın istihdamını teşvik etmek amacıyla 2015’te başlattığı Mor Bayrak uygulamasına devam ediyor. Bu kapsamda Elazığ Yolu üzerinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi 2’inci Etap’ta kadın istihdam eden işyerlerine Mor Bayrak asıldı. Geçen yıl toplam 16 işyerine Mor Bayrak asan Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürlüğü, bu yıl da ölçütlere uyan 17 işyerine Mor Bayrak dağıtmaya başladı.DİKASUM çalışanları, işyerlerinde kadınlarla bir araya gelerek“kadının ekonomik hakları ve ilgili yasa maddeleri”ile Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Alo Şiddet Hattı” hakkında bilgi verdi, kitapçıklar dağıttı. Bilgilendirmenin ardından işyerine asılmak üzere kadınlara, Mor Bayrak takdim edildi.

AMAÇ DAHA NİTELİKLİ KOŞULLAR YARATMAK

Kadın Politikaları Daire Başkanlığı Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürü Fatma Esmer, kadın istihdamını artırmak, kadın çalıştıran işyerlerinin ayrıcalığını belirtmek ve iş alanlarında çalışan kadınlar için daha nitelikli koşullar yaratmak amacıyla geçen yıldan itibaren Mor Bayrak uygulamasını başlattıklarını söyledi. Esmer, “Bunun için Organize Sanayi 2’inci etabındayız. Bugünden itibaren 17 işyerine Mor Bayrak çalışmasını yapacağız. Geçen yıldan Mor Bayrak uygulaması yaptığımız yerler daha çok gıda ve tekstil ürünleri alanındaydı. Bu yıl metalürji ve inşaat olmak üzere farklı çalışma alanlarındaki işletmelere Mor Bayrak dağıtıyoruz. Yine bu yıl geçen yıldan farklı olarak üretim sahalarında çalışan arkadaşlara çalışma koşulları hakkında küçük bir eğitim veriyoruz ve bilgilendirmelerde bulunuyoruz”şeklinde konuştu.
İstihdamı artırmak için çalışmalar sürüyor.

Mor Bayrak uygulamasından önce üretim ve işyerlerini belirlediklerini ifade eden Esmer, Diyarbakır’da bulunan işletmelerin envanterini oluşturduklarını ve ardından işletmelerde kadın sayısının yüzdeliğini çıkardıklarını söyledi. En az yüzde 10 kadın çalışana yer veren işletmelerin Mor Bayrak hakkı kazandığını kaydeden Esmer, bu yıl belirlenen 50 işletmeden sadece 17’sine Mor Bayrak vereceklerini dile getirdi. Kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Esmer, “Mor Bayrak asılan işletmelere gidildiğinde o işletmenin ayrıcalıklı ve kadın istihdamının olduğunu gösteriyor” dedi.

(diyarbakir.bel.tr)

Üye OlÜye Girişi