Diyarbakır'da Barış Mitingi'nde 'tecride son' çağrısı

 

Diyarbakır’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Barış tecrit edilemez” sloganıyla düzenlenen miting İstasyon Meydanı’nda on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

1.09.2018
Yazı Boyutu:  
Barış Mitingi'nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli barış istemeye devam edeceklerini vurgulayarak tecrite son verilmesini istedi ve “Onlar bizi ayrıştırsa da barış diyeceğiz” dedi.

Diyarbakır’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Barış tecrit edilemez” sloganıyla düzenlenen miting, İstasyon Meydanı’nda yapıldı.

Platforma “Barış tecrit edilemez” yazılı dev pankart, miting alanına ise Türkçe ve Kürtçe’nin farklı lehçelerinde “Faşizm kaybedecek, özgürlük kazanacak”, “Zulme hayır, barış”, “Yaşasın 1 Eylül”, “Ölüme karşı yaşam” ve “Kardeşliğin dünyasını emekle ve mücadeleyle kuracağız” yazılı pankartlar asıldı.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) flamalarıyla süslenen miting alanına Sur, Bağlar ve Ofis olmak üzere üç ayrı koldan girişler sağlandı.

‘Tecridi kabul etmeyeceğiz’

Miting Tertip Komitesi Başkanı Erkan Erenci, saygı duruşunun ardından başlayan mitingde yaptığı açılış konuşmasında, Kürt halkının özgürlük mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürdüğünü ifade ederek, onurlu bir yaşam için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Erenci, “İnsanlık suçu olan tecridi kabul etmeyeceğiz. Tüm halkların 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyorum” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli mitinge katılanların 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlayarak  başladığı konuşmasında barış istemeye devam edeceklerini vurguladı.

“Faşizme karşı omuz omuzayız” diyen Temelli, özgürlük ve barış mücadelesini yükselteceklerini belirterek, “Bu dünyada savaşlar olmasın diye, yıkımlar olmasın diye Barış Günü kutlanıyor. Bugün insanlığın barışa ihtiyacı var” dedi.

Savaşın ağır yükünü kürtler ödüyor

“Kürt halkı savaşın ağır yükünü ödüyor. Bu yıkımı tecrit ile başlattılar” diye belirten HDP Eş Genel Başkanı Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tecrit insanlığa doğaya barışa karşı yapılıyor. Öcalan’ın büyük çaba ile var ettiği ve partimizin binbir emekle değer verdiği barış masanı devirdiler. Müzakere boyunca nasıl bir ortamın geliştiğini bu toprak gördü. Hepimiz şahidiyiz. Öcalan avukatları ve ailesi ile görüşemiyor. Bu tecrit Kürt halkının değerlerine saldırıdır. Bir an önce tecrite son verilmelidir. İmralı’nın kapısı her açıldığında insanlar ölmedi, tutuklanmadı. Barıştan korktular. Tecrit olmasaydı belki de insanlar başka şekilde yaşayacaktı.”

‘Bizi ayrıştırsalar da barış diyeceğiz’

Ekonomideki kötü gidişata da dikkat çeken Temelli, “Bu borçları biz ödemeyeceğiz. Halkın kaynaklarını çarçur edenler krizin faturasını da ödesin. Buna karşı sesimizi yükselteceğiz” diye konuştu.

“En büyük kaynak israfına savaş ekonomisi ile yaptılar” diyen Temelli, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bunu meşrulaştırmak için Kürt halkına savaş ilan ettiler. Halklara nefret tohumu ekiyorlar. Bunu bitireceğiz. Çok acılar çektik. Onlar bizi ayrıştırsa da barış diyeceğiz. Eğitime, sağlığa bütçe diyeceğiz. Bunun bizden alınmasına izin vermeyeceğiz.”“Barış Anneleri eşit yaşam için İstasyon Meydanı’nda”

Diyarbakır'daki mitinge çeşitli kentlerden gelen Barış Anneleri adına konuşan Halime Işık, barış, çözüm ve eşit yaşam için İstasyon Meydanı’nda olduklarını belirttiği annelerin ‘barış’ istediğini söyledi ve ekledi: “Anneyim diyen herkes barışa sahip çıkmalı.

Bu arada ”Dünya Barış Günü’nde 10 ülke dışında bütün dünyada savaş yaşandığına dikkat çeken Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad/TJA) aktivisti Ayşe Gökkan ise 3. Dünya Savaşı’nın yaşandığını ve bunun kadınlara karşı olduğunu söyledi.

“Bütün sorunların tek nedeni tecridin ağırlaştırılması”

DTK Eş Başkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk konuşmasına 1 Eylül’ün tarihçesini hatırlatarak konuşmasına başladı. İktidarın bütün toplumu sessiz kılmayı amaçladığını belirten Öztürk, “Yaşanan bütün sorunların tek nedeni, İmralı Adası’nda tecridin ağırlaştırılmasıdır” dedi.  (Evrensel)Üye OlÜye Girişi