Diyarbakır'da coşkulu Newroz kutlaması

 

“Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla gerçekleştirilecek Diyarbakır Newrozu’nun bu yılki adresi, her yıl olduğu gibi Bağlar ilçesinin Bağcılar mahallesinde bulunan Newroz Alanı oldu.

21.03.2019
Yazı Boyutu:  
 Newroz  bugün Diyarbakır'da yüzbini aşan yığınsal bir katılımla  kutlanııyor. Newroz kutlaması, saygı duruşu ile başladı. Alanı dolduranlar açlık grevlerine dikkat çekerek “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları atarken, Newroz Tertip Komitesi Başkanı Garip Kandemir “Amed Newroz’dur” diyerek konuşmasına başladı. Kandemir, “Tarihi günlerden geçiyoruz. Bir yandan seçim diğer yandan Ortadoğu’da yaşanan siyasi krizler. Bir an önce bu tehlikeli durumdan çıkılmalıdır” dedi.Tecride de dikkat çeken Kandemir, “Türkiye’de siyasi sorun var. Bu sorunun çözülmesi için İmralı Adası’nın kapıları açılmalıdır. Bu kapı özgürlük, kardeşlik kapısıdır” diye konuştu. DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan da yüzbinlerce kişinin katılım gösterdiği kutlamalarda bir konuşma yaptı.

Halkın Newroz’unu kutlayan Arslan, “Bu Newroz’u barış ve özgürlük mesajlarının verileceği Nerwoz olarak kutlamak isterdik. AKP’nin tecrit politikası yüzünden şu an Kürtlerin evlatları bedenlerini ölüme yatırmışlar. Türkiye devletinin kendi yasa ve kanunlarını uygulaması için” diye sözlerine başladı.

Kutlamada konuşan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Ayşe Gökkan ise Leyla Güven ve cezaevinde açlık grevinde olan tutukluların Newroz’unu kutlayarak, “Newroz direniştir. Kadınların direnişi 8 Mart alanlarından Newroz alanlarına taşındı. Newroz’un adı Leyla Güven’dir, Zülküf Gezen’dir” dedi.

Gökkan, Güven’e de seslenerek “Tecrit kırılacaktır, faşizm yıkılacaktır. Yaşasın kadınların direnişi” diye konuştu.Newroz ateşini Zülküf Gezen’in ailesi yaktı

Diyarbakır’da yüz binleri bir araya getiren Newroz kutlamasında Newroz ateşi, geçtiğimiz günlerde tecridi protesto etmek amacıyla Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in ailesi tarafından yakıldı.

Ateş yakılırken yüzbinler, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları attı.

Leyla Güven’den Newroz mesajı

134 gündür Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven, Diyarbakır Newrozu’na mesaj gönderdi.

Sık sık yüzbinlerin alkış ve sloganları ile kesilen Leyla Güven’in Newroz mesajı şöyle:

“Merhaba Amed, merhaba direnişin başkenti… Merhaba fedakar anneler, kahraman gençler. Hepinizi zindanların direniş ruhuyla kucaklıyorum.

“Değerli halkımız; Newroz baharın başlangıcıdır, özgürlüğün dirilişidir. Newroz; zindanlarda Mazlum’un haykırışı, Amed Sur’larında Zekiye’nin halayı, Ronahî ve Rahşanların meşalesidir. Newroz; bugün dönemin Mazlum Doğan’ı olan kahraman Zülküf Gezen’dir. Bu nedenle 2019 Newroz’unun adı Zülküf Gezen’dir. Yoldaşlar; Zülküf Gezen direniş hamlesinin şehididir. Zülküf yoldaş direniş hamlesi ile yarınlarımızı aydınlattı. Eylemi önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

“Kahraman halkımız; zafer çok yakındır. Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki; tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz. 2019 yılı direnişimiz ile Kürt ve Kürdistan halkının direniş yılı olacaktır. Bu direniş ruhu ve inancıyla hepinizi selamlıyorum. Newroz bayramınızı yürekten kutluyorum. Newroz pîroz be. Mutlaka kazanacağız.”


Fotoğraf: Sertaç Kayar/ Sputnik

Pervin Buldan: Artık duyun bu çığlığı

Kutlamada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da “Bugün açlık grevindeki arkadaşlarımızın taleplerini, yoldaşlarımızın sesini işitmeyenler artık duyun bu çığlığı. Bu meydanda bu haklı talebe milyonlar ses veriyor. 6 yıl önce Sayın Öcalan’ın mektubunu bu meydana ben okumuştum. 6 yıl önce hepimizin geleceğe dair barış umutları yeşermiştir. Sırrı Süreyya Önder ile birlikte milyonların şahitliğinde Sayın Öcalan’ın mektubunu okurken, barışa, özgürlüğe, adalete ve demokrasiye olan duygularımız kabarmıştı. O mektubu yok sayanlar, Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok sayanlar, 5 Nisan 2015 tarihinde tecridi başlattılar. Çözümü bitiren, çözüm sürecini yargılayan zihniyet bu meydana iyi baksın. 5 yıldır tecrit uygulayanlar bu meydana iyi baksın. O gün mektubu yok saymasalardı, tecridi başlatmasalardı, Dolmabahçe Mutabakatı’nı görmezden gelmeselerdi, barışın, demokrasinin, özgürlüklerinin kapısı açılmış olacaktı” şeklinde konuştu.

DTK Eş Başkanı Öztürk: Açlık grevindekilerin sesi olmalıyız

Diyarbakır Newrozu’nda konuşma yapan isimlerden DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, açlık grevlerine değindi, “Sayın Leyla Güven, cezaevlerinde arkadaşlarımız, açlık grevindeler. Talep, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması. 5 Nisan 2015’ten bu yana tecrit sürüyor” dedi.

Zülküf Gezen’in tecridi protesto etmek için yaşamına son verdiğini de hatırlatan Öztürk, “Açlık grevlerine destek olmak için Mazlum Doğan’dan Leyla Güven’e, Zülküf Gezen’e bu direniş zafere ulaşacaktır. Onların sesi olmalıyız. Bu eylem zafere ulaşmalıdır ve Sayın Öcalan özgürleşmelidir. Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” diye konuştu.

Fotoğraf: Sertaç Kayar/ Sputnik


HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye eş başkan adayları da sahneden yüzbinleri selamlayarak, halkın Newroz’unu kutladı.

HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Selçuk Mızraklı, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Newroz aydınlıktır, uyanıştır, özgürlük ateşlerinin yakıldığı gündür. Bu ateşi binlerce yıl önce Kawa’dan devir aldık. Bu ateş umut oldu. Eşbaşkanımız Gültan Kışanak, ‘Umudumuz özgür gelecekte. Bize umutsuzluk yakışmaz, biz Amed’iz, Amed biziz’ demişti. Bu Newroz umuttur, bu meydan direnen meydandır. Bu meydanlardan haykırıyoruz; biz Mezopotamya’yız, biz Amed’iz mutlaka ama mutlaka kazanacağız.”

Newroz kutlamasında, Bajar, Koma Pel ve Pınar Aydınlar sahne alacak.Newroz Treni'ne yasak

Batman-Diyarbakır arası sefer yapan ve halk arasında “Newroz treni” olarak anılan yolcu treninin seferleri iptal edildi.

Siirt Kurtalan’dan kalkan, Batman ve Bismil üzeri Diyarbakır’a gelen yolcu trenine ilk engel 2016 yılında getirilmiş ve akabinde bu yasak her yıl devam etmişti.

Bayraklarıyla, şarkılarıyla ve sloganlarıyla yol alan tren, Diyarbakır Garı’na vardığında Newroz coşkusuyla birlikte renkli görüntülere sahne oluyordu. Diyarbakır iş dünyasından Newroz resepsiyonu

Öteyandan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve 17 sivil topluk kuruluşu Diyarbakır’da yarın kutlanacak Newroz öncesi resepsiyon düzenledi.

Suriçi’ndeki bir otelde düzenlenen resepsiyona Ali Bayramoğlu, Şirin Payzın gibi gazetecilerin yanı sıra yurtdışından gelen konuklar da katıldı. Diyarbakır iş çevresi ile birlikte siyasetçiler ve Diyarbakırlı sanatçılar da resepsiyonda hazır bulundu.Otelin avlusunda sivil toplum kurumlarının yaktığı Newroz ateşinin ardından resepsiyon için gönderilen mesajlar okundu. Güney Kürdistan’dan Hewler valisinin mesajı ile Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın da mesajı okundu. Demirtaş’ın mesajı büyük alkışla karşılandı.

Mesajların ardından Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin 2014 yılında baronun aynı otelde düzenlediği Newroz resepsiyonunda yaptığı konuşma sinevizyondan yayınlandı.

Resepsiyon opera sanatçısı Mizgîn Tahîr’in verdiği konserle devam etti.

(Gazete karınca, Gazete duvar/ Foto: Mezopotamya Ajansı)

Üye OlÜye Girişi