Diyarbakır'ın çiftçi kadınları İzmir'de

 

21 Diyarbakırlı çiftçi kadın İzmir'deki üretimi, tarihi ve turistik değerleri tanıyor

08.05.2015
Yazı Boyutu:  

 

"İzmir'den Diyarbakır'a Kadın Çiftçiler Gönül Köprüsü" projesi kapsamında, Tarım İl Müdürlüğü'nün ağırladığı 21 Diyarbakırlı çiftçi kadın, İzmir'deki üretimi, tarihi ve turistik değerleri tanıyacak

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü tarafından başlatılan proje ile geçen ay Diyarbakır'a giden İzmirli çiftçi kadınlar bu kez Diyarbakırlı çiftçi kadınları ağırladı. "İzmir'den Diyarbakır'a Kadın Çiftçiler Gönül Köprüsü" projesini başlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü, İzmir'in üreten kadınlarını Diyarbakırlı çiftçi kadınlarla buluşturdu. Diyarbakır'dan gelen 21 çiftçi kadın, hem tarımsal üretim yapan tesisleri gezdi hem de kentin turistik bölgelerini tanıma fırsatı yakaladı.

İl Müdürlüğü olarak gönül köprüsü projesine ev sahipliği yapmaktan heyecan duyduklarını ifade eden Ahmet Güldal, "Diyarbakır çok özellikli bir bölge. Hem tarımsal hem kültürel anlamda önemli değerlere sahip. 6, 7 ve 8 Nisan tarihinde 21 kadın çiftçimiz Diyarbakır'a gitmişti. Orada tarımsal üretimi, tarihi mekanları, turistik bölgeleri gezdiler. Diyarbakırlı kadınların ev sahipliğinde İzmirli kadınlar yörenin kültürünü tanıma imkanı buldular. Önceki gün de, Diyarbakır'dan 21 çiftçi kadın İzmir'e geldi. 4 gün boyunca Şimdi onları ağırlama sırası bizde. Bu projenin farklı kültür ve üretim tekniklerini tanıtmanın yanında birlik ve beraberlik duygularının da geliştirilmesini hedefledik. Bakanımız Mehdi Eker, projemizi biliyor. Bakanlığımız, kadın çiftçilerin farkındalığını artırmak için önemli çalışmalar yapmaya devam edecek" dedi.

GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURULDU

İl Müdürü Ahmet Güldal, "Projeyi hazırlarken üreten kadınların tarıma yönelik deneyimlerini paylaşmalarını amaçladık. Projede yer alan çiftçi kadınlar, kalıcı gönül bağları kurdu. Hem İzmir'i tanıtmak hem de yöre halkının misafirperverliğini onlara göstermek istiyoruz. Bu sayede kendi yetiştirdiklerinden farklı tarımsal ürünlerin üretim süreçleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Diyarbakırlı misafirlerimize üretim tesislerinin ve tarımsal işletmelerin yanında düzenleyeceğimiz gezilerle İzmir'in kültürel ve doğal güzelliklerini göstereceğiz. Bu proje sayesinde kadın çiftçilerimiz gündelik işlerinden kısa süre içinde olsa sıyrılıp, nefes alma imkanı bulacak. Belki de hayat boyu hiç yaşamadıkları kültürel bir deneyimi yaşama şansı sunacağız" diye konuştu.

VALİ TOPRAK'I ZİYARET ETTİLER

Diyarbakırlı kadınlar ilk olarak İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. Vali Mustafa Toprak'la Diyarbakır'da görev yaptığı sırada tanışan kadınlar, Vali ile bol bol fotoğraf çektirdi. Vali Toprak, "İzmir'in güzelliklerini, üretim noktalarını hep birlikte gezeceksiniz, göreceksiniz, hissedeceksiniz. İzmir'de yediğimizin tadı var. Havası güzel, suyu güzel, toprağı güzel, verimli topraklarıyla, her şeyiyle, insanıyla, değerleriyle İzmir güzel" dedi.

 

 


Üye OlÜye Girişi