'Dizi setlerinde bebeklerin biberonlarına kahve konuluyor'

 

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Meltem Cumbul, dizi setlerindeki ağır çalışma koşullarına isyan etti

18.12.2015
Yazı Boyutu:  
Oyuncular Sendikası Genel  Başkanı Meltem Cumbul, dizi setlerindeki ağır çalışma koşulları hakkında yasal düzenleme gerektiğini söyledi. 

Başkan, Cumbul, 6 aylık bebeklerin uykusunun gelmemesi için biberonlarına kahve koyulduğunu belirterek "Bizler işverenimizin dediği saatte, yerde ve şekilde çalışan insanlar olarak nasıl işçi değil de serbest çalışan olarak görülüyoruz?" dedi.

 Meltem Cumbul, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından ‘Prof. Dr. Berin Ergin'e Saygı Günü’ çerçevesinde önceki gün düzenlenen etkinlikte, “Sahne ve perde çalışanlarının hukuki sorunları” konulu panelde konuştu. Cumbul, set çalışma şartlarının ağırlığı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Dünyada oyuncuların işçi olarak kabul edildiğini belirten Cumbul, Türkiye'de serbest çalışan olarak muamele gördüğünden sorunlarına muhatap bulamadıklarına dikkat çekti. Cumbul, “'Nasıl olsa çok para kazanıyor, çalışma koşullarının önemi yok' gibi bir algı var. Al Pacino o kadar para kazanıyor, ölmesi mi gerekiyor?” dedi.

Cumbul, işin içinde olmayan insanların hayal dahi edemeyeceği ağır şartlarda çalıştıklarını belirtti. Cumbul, “Özellikle 160-170 dakikaya varan dizi süreleri nedeniyle aralıksız 36 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. Bununla birlikte, tuvalet bile bulunmayan sağlıksız set ortamları sektörün diğer bir gerçeği. 6 aylık bebeğin saatlerce karda, uykusu gelmesin diye gerekirse biberonun içine kahve konarak sınırları zorlanması sadece bir örnek, bunun gibi yüzlercesi var. Bu yönde yasal düzenlemelere ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

(Zeynep Kırşan/Zaman)

Üye OlÜye Girişi