Doğa aşkı onu Paris'e götürüyor

 

Yazdığı aşk hikâyesi Ayşegül'ü Paris'e götürüyor

23.02.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
İzmir Fransız Kültür Merkezi (FKM) Fransızca'nın tanınırlığını arttırmak amacı ile "En Güzel Aşk Hikâyesi" isimli Fransızca aşk hikâyesi yarışması düzenledi. Onlarca başvurunun yapıldığı organizasyonda, FKM okutmanlarından oluşan jüri, birbirinden güzel aşk hikâyelerini değerlendirirken büyük zorluk yaşadı.
 
 
Eserlerde Fransızca'nın doğru kullanımı ve orijinallik kriterlerini değerlendiren jüri, Fransız Kültür Merkezi öğrencisi Ayşegül Şenöz'ün "İşte Aşk" isimli eserini birincilik ödülüne layık gördü. Büyük ödül olan 2 kişilik gidiş dönüş Paris biletini kazanan Şenöz, bahar mevsimini aşkın ve aşıkların şehri Paris'te karşılayacak.
 
 
DOĞAYA OLAN TUTKUSUNU ANLATTI
 
Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenci olan Ayşegül Şenöz, edebiyat ile ilgilendiğini, ulusal düzeyde gerçekleşen şiir yarışmalarında birincilik ödüllerinin olduğunu belirtti. Eserinde doğaya olan aşkı anlatan Şenöz, "Ben aşk dendiği zaman sadece kadın ile erkek arasında geçen aşkı anlamıyorum. Bana göre aşk aynı zamanda  sanata, bilime, doğaya olan aşktır. Eserimde iki dağın birbirine olan aşkı, iki kuğunun birbirine olan sevdasını, kokladığımız bir kokuda bulabileceğimiz aşkı, Alzheimer hastası bir adamın karısına olan aşkını, hasta köpeğini her gün şifalı suya sokan adamı ve aslında yanımızda olan ancak göremediğimiz aşkları anlattım. Aslında sevmeyi bilince aşk bizleriz. Aşkın şehri Paris'e gideceğim için çok mutluyum." diye konuştu.
 
 
FRANSIZ KÜLTÜRÜNÜ TANIYACAK
 
Fransız Kültür Merkezi Müdürü Emmanuelle Houlès, her sene düzenlendikleri yarışmalara yapılan başvurulardan memnun olduklarını belirterek, amaçlarının bir kültür alışverişi sağlamak olduğunu söyledi. Houlés, "Öğrencimiz Ayşegül yazdığı hikaye ile Paris'e gitmeye hak kazandı. Paris en çok bahar mevsiminde güzeldir Orada Fransız kültürünü tanıma imkanına sahip olacak. Aynı zamanda FKM'de öğrendiği Fransızca'yı pratik yapma şansını elde edecek. Öğrencimizi kutluyorum" dedi.
 
 
 

Üye OlÜye Girişi