Doğanın kıymetini bilen festival başlıyor

 

İki gün sürecek Alaçatı Ot Festivali bu yıl 4 yaşında

12.04.2013
Yazı Boyutu:  

 

Önümüzdeki seçim döneminde Çeşme'nin mahallesine dönüşecek  beldelerinden Alaçatı Beldesinde amacı, içeriği, etkinlikleri ve tümü gönüllü çalışanlarıyla benzerlerinden ayrılan "Ot Festivali'  yarın başlıyor
 
 2010 yılında tek gün olarak başlayan Festival, 2011 yılında iki güne çıkarıldı ve tüm Alaçatı halkının sahip çıkmasıyla geleneksel kimliğine kavuştu.
 
 
Her yıl  bir önceki yıla göre daha fazla ilgi gören ve bu yıl 4. kez düzenlenen Alaçatı Ot Festivali'nin bu seneki mesajına '' Doğa'nın kıymetini bilen, keyfini çıkartanların festivali '' sloganını da ekledi.
 
 Festival, Alaçatı Pazar Yeri Camii ve çevresinde yer alacaktır. Festivalin ilk gün programı, kortejin Değirmenler altından yürüyüşüyle başlayacak, Cami avlusunda klasik müzik konseri, halka açık Festival resepsiyonu,  Alaçatı Ot Festivali Gala Yemeği ile devam edecek.
 
GALA YEMEĞİNDE ŞEVKETİ BOSTAN BAŞ KÖŞEDE
 
Bu yıl özellikle yüksek besin değeri ile önemine vurgu yapılacak şevketi bostan bitkisinin tanıtımı için bu Gala Yemeğinde, Jüri üyelerinin yaratacağı şevketi bostanlı birer yemek, yemek yazarları ve basına tanıtılacak.
 
İkinci gün, heyecanlı yarışmalarla geçecek. '' En fazla ot çeşidini kim toplayacak? '' , '' En güzel otlu yemeği kim yapacak? '' Bu iki yarışmayla klasikleşen, dereceye girenlere altın ödülleri dağıtan Festival, Alaçati'nin doğal ve kültürel zenginliklerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.
 
Bu sene 25 yaş altı gençleri özendirmek için, '' en fazla ot çeşidi ''  yarışmasında, şayet dereceye girerlerse, kazanacakları altın ödülüne ilaveten birer bilgisayar ile de ödüllendirilecekler.
 
 
 
Yarışmalar devam ederken, Alaçatı'nın taninmiş restoranlarının Festival alanındaki stantlarını açmaları ve birer çeşit otlu spesiyalitelerini tadıma sunmaları Festival'e gelen konukların damak tadını şenlendirecek.
 
Aynı alanda, yerel üreticiler, yiyecek, içecek, çeşitli ot ve otlu ürünler sunarak konukların damak ve göz zevkine hitap edecek
 
 
Bu sene Festival kapsamındaki bir başka yenilik de,  Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi olacak. Ege 
Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Tarım İl Müdürlüğü uzmanları işbirliği ile hazırlanan bu projede  Alaçatı ve civarında yetişen bitkiler ile eski ev bahçelerinde bulunan bitkileri sergileyerek çevre bilinci ve farkındalığının artırılmasını sağlamak amaçlanyor.
 
 Geçen yıl Festivalde yarışan yemeklerin tarifleri de, geçmiş senelerde olduğu gibi, bir kitap halinde gelen konuklara dağıtılacak.
 
 Alaçatı'nın Nisan'da ne kadar büyülü bir yer olduğunu görmek, ot kokusunun stantlardan taşan kekik, fesleğen ve karanfil kokularına karıştığında nelere kadir olduğunu yaşayabilmek, reçel, kekik balı, şarap, enginarlı pilav stantlarına karışmak, daracık sokaklarında oturan yaşlıların yüzlerinde göç tarihinin öyküsünü okuyabilmek için baharda yapılacak Festival'e doğa dostu herkes davetli ...
 
PROGRAM
 
Tarih : 13-14 Nisan 2013
 
Yer : Alaçati Pazar Yeri Camii çevresi
 
13 Nisan
 
10.00
Amatör üreticilerin otlu ürün standlarının açılışı
13.00
Kortej yürüyüşünün Değirmenler altından başlayışı kasaba turu (2 saat sürmektedir)
17.00
Camii avlusunda klasik müzik konseri
18.00
Halka açık Festival resepsiyonu
20.00
Alaçatı Ot Festivali Gala Yemeği
(Jüri üyeleri ve Ege mutfağını seven, tanınmış gurmelerin yaratacağı "Şevketi bostan" yemeklerinin, yemek yazarları ve basına tanıtılması)
 
14 Nisan
 
10.00
Yörenin profesyonel satıcılarının ot ve otlu ürün standlarını açmaları
11.00
Altın ödüllü yarışmaların başlama gongu
"En fazla ot çeşidini kim toplamış"
"En güzel otlu yemeği kim yapmış"
12.00
Alaçatı'nın tanınmış restoranlarının festival alanındaki standlarını açmaları. Birer çeşit otlu spesiyalitelerini tadıma sunmaları.
 
Gün boyu devam edecek diğer aktiviteler
 
- Kitap dağıtımı (2012 Yarışan Yemekler Kitabı)
- Öğrencilerin yapacağı ot festivali temalı resim
- Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi tanıtımı
- Yavru hayvanlara (pet) yuva arıyoruz
 
Ön aktiviteler
 
- Sergi açılışları (fotoğraf & resim sergileri)
- Alaçatı bitkileri uygulama bahçesi açılışı
- Ot Festivali Açılış Kokteyli ve basın toplantısı
 
Diğer etkinlikler
 
Alaçatı doğasını keşfetmek isteyenler için düzenlenmiş turlar
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi