Doğumunu beklemeden cezaevine konuldu

 

Dokuz aylık hamile kadın kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu gerekçesiyle doğuma gün sayarken cezaevine götürüldü

08.08.2017
Yazı Boyutu:  
Mersin'de 9 aylık hamile Remziye Baska, hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Tarsus T Tipi Cezaevine götürülen Baska’nın ailesi ise endişeli.
Mersin'in merkez Toroslar ilçesi Demirtaş Mahallesi'nde oturan 9 aylık hamile Remziye Baska, ailesinin evinde 5 Ağustos’ta gözaltına alındı. Hakkında 2 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası olduğu öğrenilen Baska, karar yüzüne okunduktan sonra Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü. Kızının durumundan endişe ettiğini kaydeden anne Ayşe İnan, "Tek isteğim kızımın doğumu sırasında gereken önlemlerin alınması ve çocuğunu sağlıklı doğurması" diye konuştu.

Baska’nın gözaltına alındığı günü anlatan anne İnan, "Eşim kalp krizi geçirmişti, daha yeni hastaneden eve getirdik. Saat 14.30 evin her tarafı polisler tarafından sarıldı. Polis kapıyı çaldılar açtık. Birden fazla polis içeri girdi. Ben de sordum ne oluyor diye. 'Kızını arıyoruz' dediler. Bunun üzerine evi arayacaklarını, karşı çıkılırsa evi darmadağın edeceklerini söylediler. Evin her yerini aradıktan sonra kızımı alıp gittiler." Dedi.
Kızının 9 aylık hamile olduğunu kaydeden anne Ayşe İnan, "Kızım her an doğum yapabilir. Kızımın kalça kemiğinde sorun var. Daha önce ki doğumu sırasında sıkıntılar yaşadı. Bu haliyle cezaevine girmesi sağlığı açısından çok sıkıntılı. Durumundan endişeliyiz" dedi.

Üye OlÜye Girişi