Dövdü, boğarak öldürdü, müebbetle yargılandı, 9 yıl sonra serbest

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Gül'ün kadın cinayetleriyle ilgili katil zanlılarına verilecek hapis cezalarında indirim uygulanmaması talimatı vermelerine rağmen yargının "iyi hal veya haksız tahrik" gibi nedenlerle cezada indiriminde israrını sürdürüyor.

18.12.2019
Yazı Boyutu:  
Savcı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis istemine rağmen kadın katiline haksız tahrik indirimi uygulanmasının son örneği dün Güneş Karaçuban’ı öldüren Sabri Barçağ hakkında verilen karar ile yaşandı.

İstanbul’da dini nikahla evli olan eşi Güneş Karaçuban’ı öldüren Sabri Barçağ’a ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak 15 yıl hapis cezası verildi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre; İstanbul’da yaşayan Sabri Barçağ, 21 Temmuz 2018 tarihinde dini nikahla evli olduğu 31 yaşındaki Güneş Karaçuban’ı öldürdü.

Cinayetin ardından yakalanan 53 yaşındaki Sabri Barçağ tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KADIN ÖLDÜRÜLMEDEN ÖNCE KOCA ŞİDDETİ YÜZÜNDEN SIĞINMA EVİNDE KALMIŞTI

Güneş Karaçuban'ın  kardeşi Bilal Karaçuban, ablasının Barçağ tarafından şiddete maruz bırakıldığını ve bu nedenle bir süre sığınma evinde kaldığını söyledi.

Karaçuban, “Cinayetten bir yıl önce ablamı gidip aldım, evimize getirdim. Sabri ablamı defalarca almak istedi. Bir daha şiddet göstermeyeceğine söz verdiği için müsaade ettik” dedi.

Barçağ’ın, Güneş’i fuhuşa zorladığını da söyleyen Karaçuban, “Ablam, Sabri’nin zorla fuhuş yaptırdığını söyledi. Polisi aradım” dedi.

İstanbul Anadolu 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 5 Aralık günü yapılan duruşmasında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı Mütalaasında Barçağ’ın Güneş’i ‘canavarca hisle öldürmediğini’ ve cinayeti ‘haksız tahrik’ altında işlediğini iddia eden savcı, indirim yapılmasını ve 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

KATİL 9 YIL SONRA TAHLİYE OLACAK

Davanın karar duruşması ise dün (18 Aralık) yapıldı.

Mahkeme, Barçağ’a ilk önce ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi.

Ardındansa ‘haksız tahrik’ indirimi yapılarak ceza 15 yıla düşürüldü.

Avukatların aktardığına göre Barçağ, bu durumda 9 yıl sonra serbest kalacak.

Avukat Selin Nakıboğlu, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan sanık, haksız tahrik indirimi sayesinde dokuz sene sonra aramızda” diyerek karara tepki gösterdi.

Üye OlÜye Girişi