DSÖ: Operasyon nedeniyle 200 bin kişi göç etti

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı operasyon nedeniyle bölgeden göç etmek zorunda kalanların sayısının 200 bine ulaştığı, bu sayının 400 bine çıkmasının beklendiğini açıkladı.

14.10.2019
Yazı Boyutu:  
Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlediği operasyon nedeniyle bölgeden göç etmek zorunda kalanların sayısının kaygı verici düzeyde olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin Çarşamba günü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgelere yönelik başlattığı "Barış Pınarı Operasyonu" nedeniyle ateş hattında kalmamak için göç etmek zorunda kalan kadın, erkek ve çocuk sayısının 200 bine yaklaştığı bildirildi.

DSÖ'den Pazartesi günü yapılan açıklamada bölgede yaklaşık 1,5 milyon insanın fiziksel ve ruhsal açıdan yardıma ihtiyacı olduğu belirtildi.

"Sağlık sistemi" uyarısı

DSÖ'nün açıklamasında ülkede hakim olan savaş ortamı nedeniyle zaten zayıflamış durumdaki sağlık sisteminin, çatışmalar nedeniyle daha da zayıfladığına da dikkat çekildi.

Çatışmalar nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalanlar arasında sağlık personelinin de olduğuna dikkat çeken DSÖ, bölgede pek çok hastanenin ve kurumun kullanılmaz durumda olduğunu belirtti.

BM, operasyonun sürmesi durumunda göç etmek zorunda kalacak insan sayısının 400 bine ulaşabileceği ve insani krizin daha da derinleşeceği uyarısında bulunuyor.

Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan ise göç etmek zorunda kaldı. (DW Türkçe)
Üye OlÜye Girişi