Dünya civa kirliliğine çare arıyor

 

130dan fazla ülkenin temsilcisi Cenevrede bir araya geldi

14.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Dünya çapında 130'dan fazla ülkeden biliminsanı, insan sağlığı ve çevre için giderek daha ciddi bir tehdit haline gelen cıva kirliliğine çare aramak üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi. 
 
Temsilcilerin hafta boyunca, cıva emisyonlarının azaltılması konusunda yasal olarak bağlayıcılığı bulunan bir anlaşma için müzakere edecekleri belirtildi. 
 
İsviçreli diplomat Franz Perrez, görüşmelerin ardından ortaya çıkacak anlaşmanın, katılımcı ülkeler tarafından yıl içinde uygulamaya konulmasının planlandığını kaydetti. 
 
BM Çevre Programı'nın hafta ortasında yayımladığı bir rapor, dünyada okyanusların en üst tabakasındaki cıva kirliliğinin son yüzyılda ikiye katladığını ortaya koymuştu. 
 
Zehirli bir madde olan cıva, kimyasal üretimde, başta altın olmak üzere küçük çaplı madencilikte kullanılıyor. Cıva kirliliğine ıskartaya çıkmış elektronik aletler de neden oluyor. Denizleri kirleten cıva balıklarda birikiyor, bu yolla besin zincirine girerek, anne adaylarına ve çocuklara büyük sağlık riski oluşturuyor. 
Cenevre'deki görüşmelere, resmi temsilcilerle sivil toplum örgütleri de katılıyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi